Dobrý den!
Zasílám Vám svůj zážitek z nemocnice:
„Slečno, po těch tabletách, co dostáváte, Vám brzy bude líp. Tu mononukleózu z Vás dostaneme.“
„A Vy to nevíte?“
„To teda nevím, já myslela, že mám v krku streptokoka. A navíc jsem ještě žádnej lék nedostala, jsem tu od dnešního odpoledne.“
„Aha, tak se na to pak podívám,“ řekl milý pan doktor na infekčním oddělení a odešel. V mém pokoji se už neukázal. Mononukleózu měla holčina, která se později stala mou spolubydlící.
Spolu s námi přežívala žena okolo 35 let. Měla vysoké horečky a občas blouznila z horkosti. Doktoři nevěděli, proč má tak vysoké teploty, dělali různé testy. Po třech dnech jí udělali lumbální punkci, aby zjistili, že má vysoce infekční meningitidu, která se, jak mnozí víme, přenáší kapénkovou infekcí. Paní šla do izolace a já s druhou holčinou taky, na pozorování.
Na pobyt v nemocnici opravdu nevzpomínám ráda. O empatii sester nebo doktorů mluvit moc nemůžu – mám totiž „neviditelné“ žíly. Hodně z Vás asi rozumí. Před odebráním krve musím dlouho škrtit a dlouho cvičit, aby to šlo napíchnout. V nemocnici mi brali krev 4–5x denně. Ke konci, když už pro modřiny nebylo odkud brát, mi napichovali žilky na hřbetu ruky. Nechápu, proč mi nemohli vzít krev jednou denně na všechny zkoušky... Asi se dostatečně nevcítili... A když si vzpomenu na nemocniční stravu, zejména na výbornou krupicovou kaši (bílá „polévka“ ohraničená spoustou omastku), dělá se mi špatně ještě teď. Samo za sebe mluví i to, že sami doktoři a sestry chodili na jídlo do kantýny do vedlejší budovy...
Mému pobytu předcházelo roční „marodění“, kdy jsem většinu času měla zvýšenou teplotu a byla jsem unavená. Dostala jsem za ten celý rok asi desatery antibiotika, ze kterých se mi zhroutila imunita a díky této léčbě mám nyní alergii na roztoče a astma. O gynekologických zánětech a střevních potíží nemluvě... Byla jsem tehdy každé dva týdny u doktorky. Vždy, jen co jsem dobrala antibiotika, se mi opět objevila teplota. Když jsem to své doktorce říkala, reagovala slovy, že to není možné („Tak si mě klidně změřte“) nebo mě poslala domů ležet a předepsala Paralen (na streptokoka)! To, co mi opravdu je, se zjistilo až skoro po roce, když mi udělali výtěr z krku. Celý rok mě léčila tímto způsobem a do nemocnice mě poslala tehdy, když mi začínal „svaťák“. Místo učení na maturitu jsem týden prospala v nemocnici a byla ráda, že mě pustili domů odpoledne před zkouškou.
Na doktory a nemocnici nemám nejlepší vzpomínky. Co jde, léčím doma, u doktorky se ukážu, když potřebuju recept na léky, a doufám, že se do nemocnice vrátím jen na porod svých dětí. Rozhodně už můžu říct, že to nebude do nemocnice, v jejímž „infekčním křídle“ jsem týden „bydlela". Do Náchoda už nikdy víc!
Víc štěstí přeje
andilek.j
Uf... to je teda prda. :-) Úplně mi běhá mráz po zádech. Hlavně z té krupicové kaše...
Nový komentář
Komentáře
Bébina: Takhle ale zjednodušeně řečenu fungují všechny infekční nemoci, že můžeš mít původce v sobě a za nějakých okolností nemusí nic dělat, zatímco pak najednou jo. Princip vzniku infekčních onemocnění a faktory, které ovlivňují průběh, to bylo ve škole na několik přednášek, ono to totiž nefunguje tak, že přiletí virus a dostaneš chřipku
Já nemám problém s tím, že bych měla blbé žíly, napíchnout to jde - ale neteče to. Brali mi krev jednou a ležela jsem tam kvůli dvěma zkumavkám s jehlou v ruce asi půl hodiny, od té doby se upírským akcím pečlivě vyhýbám.
Vivian: No ja jsem to tenkrat vycetla nekde na netu. Toz asi ne autoimunitni, ale muzes si ten vir nosit cely zivot a pak dojde ke snizeni imunity a dostanes mononukleozu, prestoze si tev vir mela v sobe nekolik let a nic. Napada to nejake lymfocyty ci co a proti num bojujou zas jiny potvory a proto je ti tak blbe. Vsude pisou, ze se da dostat jen jednou, ale uz jsem slysela, ze to neni pravda a ze tech EB viru je vic.
Moje žíly jsou krásně vidět, dokud se neobjeví jehla. To zalezou a nejsou. Musím ale uznat, že strašlivá krutovládkyně, co dělá sestu u mého obvoďáka, umí nabrat krev snad i z vlasu. Nikdy ani modřina, nikdy žádný problém.
Ťapina: To je nápad! Proč na to ještě nepřišli?
paníliška: A nebo by to šlo ještě úsporněji. Při vydávání občanky by každý dal litr krve, která by se zamrazila a pak by se z ní dělalo vyšetření celý život.
No já nevím, proč nenabrat při příjmu litr krve a postupně posílat vzorky na vyšetření? To je přece nelidské, taklhle do lidí pořád píchat.
Bébina: mononukleóza je EB viróza, žádné autoimunitní onemocnění. Nicméně je fakt, že antibiotika si s EB virem neporadí.
andilek.j: oni ti tu krev asi nebrali pro svoje potěšení (tím spíš, když máš tak hrozné žíly) . Neznám podrobnosti tvého případu, ale například na kultivační vyšetření se krev nabírá při vzestupu teploty, bez ohledu na denní dobu... Bylo by fajn, kdyby se každé vyšetření dalo udělat z jednoho ranního odběru, ale zase tak jednoduché to není...
Bébina: Mononukleóza je snad viróza, ne? Autoimunitní onemocnění těžko.
Na mononukleozu prasky? Taky jsem mela tu cest, je to autoimunitni onemocneni a leky nepomuzou, pomoct si musi organizmus sam. Jen pokud se prida dalsi choroba, nasazuji se antibiotika. Me teda nejvic pomohly analgetika. Bolest v krku tak silena, ze jsem nekolik dni nespala.
Ťapina: Právě, že to nedělali pravidelně. Jednou dopoledne, jednou večer... Myslela jsem pravidelně 4x - 5x...
andilek.j: Nenapadlo tě, že třeba potřebovali sledovat vývoj v průběhu dne? Tím spíš, když to tak dělali opravdu pravidelně.
Ťapina: Chápu, že někdy je potřeba vzít krev víckrát denně, třeba se na něco zapomnělo, nebo je potřeba udělat ještě další testy. V té nemocnici mi ale brali tu krev tolikrát denně pravidelně, a to i přes to, že jsem měla velký modřiny a nebylo pomalu kam píchnout. To mi neříkej, že při prvním odběru nejde vzít víc krve na víc testů...
Ty si to představuješ koukám taky jak hurvínek válku, vzít krev ráno a dělat z ní testy 4x denně A že ti ji rovnou nevzali na začátku hosiptalizace víc a nedělali z ní testy celou dobu Jo, to bude EMPATIÍ. Sakra, začínám být na tohle slovo alergická
Petta1: Dvě jedničky, dvě dvojky a jedna trojka...
A maturita dopadla uspesne? :)