Má babička je z Moravy. Zemitá žena, léčící chřipku, zlomenou nohu i deštivé ráno šťopičkou slivovičky....domácí, šedesáti procentní. Nevynechá jedinou příležitost, aby si nezahalekala s nějakou dechovkou. Haleká stále.

Haleká stále. Na oslavách, při televizi, u rádia. Hlas má, to jo, to se musí nechat. Jenže když zrovna na žádném z programů neřádí například po ránu Jožka Šmukař, přepne na satelit. K obdobě naší panoramy na ČT2 vysílají rakouskou verzi s rakouskými jodlovačkami nebo estrádní pořady pro rakouské seniory. Tam halekají mladí blonďatí  a proklatě bělozubí fešáci, podmanivě se zubící na stařenky v krojích.

Morava je krásný a bohatý kraj. Je to znát i v kuchyni. Všude máslíčko, vajíčka, maso, nic se nešidí. A moraváci si nic nesyslí. Jsou to, alespoň podle mé zkušenosti, milí lidé, pohostinní, přátelští...

 Jen letos mi trochu hnuli žlučí, hlavně ti na jihu. Já se tu po studeném propršeném jaru raduji z první jahůdky z netrpělivosti utržené s ještě zelenou prdelkou a brňáci se na facebooku vytahují, jak mají spižírnu narvanou letošní jahodovou marmeládou. 

Já jsem z Čech, chudý podorlický kraj. Když praotec  koukal z Řípu a mlel něco o zemi oplývající mlékem a strdím, musel být natočený na Brno. A tak si po svatbě přinesl můj tatínek do rodiny i poněkud hojné zvyky. Například na vánočku vyžadoval máslo a dokonce i džem. Zatímco maminka odchovaná chudým podhorským krajem, považovala sladkou vánočku za dostatečně rozmařilý pokrm a netřeba ho doplňovat ničím než meltou. Ve svátek meltou s mlékem. Z dětství si pamatuji kompromis ovlivněný dobou. Vánočka s máslem a pigi čaj:) A tak nějak vejpůl jsem uvízla i já. Když říkám Čechy, myslím tím celou tu zahrádku od Starého Hrozenkova po E55. Chtělo by se říct: Jeden národ, jedna rasa.... ale to by mohl korektor prskat

Naběračce říkám šufánek a zásadně nerozsvěcím ale rožínám. A Morava je pro mě hlavně ta babička, v Předkláštěří, naproti cukrárně u Krále, co jí každé ráno budí zvony z Porta Coeli, bez kterých si to ani neumím představit. A tu mám ráda se vším všudy. S halekačkami, Haló novinami i polévkou plnou mastných ok.

A Čechy? Tam jsem prostě doma.

Pozn. red. : Text nebyl redakčně upraven


Protože jste, milé čtenářky, každá z jiného koutu naší země, chtěla bych znát váš názor....

Pište mi už dnes na redakce@zena-in.cz

předmět: Jak se žijegoldwell

  • čím se liší život a jeho tempo v Čechách a na Moravě
  • co nedokážeme pochopit
  • pokud existují rozdíly v chování, tak jaké jsou
  • jaké máte zkušenosti s lidmi
  • jak se pozná Čech, jak Moravák
  • jaké jsou mezi námi jazykové rozdíly - rozumíme si?
  • jak se liší trávení volného času, smysl pro humor, stravování apod.

 

Na jednu z vás zde čeká krásná výhra. Profesionální přípravky značky Goldwell na vlasy.

Budu se těšit na vaše příspěvky! Kdo mě nejvíc pobaví, potěší, rozesměje, překvapí, nebo rozpláče?

Reklama