62838165acbd8pi.jpg
Foto: Shutterstock

Herec Radovan Lukavský, který je rovněž autorem roky užívaných a velmi kvalitních publikací o práci s hlasem pro začínající herce, v jedné ze svých učebnic uvádí, že herec musí odehrát na svých vlastních nervech naprosto vše, co prožívá jeho postava. Ať už miluje, trpí nebo umírá. Vtip je v tom, že jeho neurony nevědí, zda se tak děje doopravdy nebo zda je to pouze herecká práce (Dělá-li se toto řemeslo skutečně správně, samozřejmě). A právě proto mnoho herců ve snaze podat co nejvíce přesvědčivý výkon podstupuje mnohdy i drastické zážitky za účelem co nejpřesnějšího přiblížení se své postavě.

Dustin Hoffman – Rain man
Legendární film o znovu nalezeném přátelství obchodníka Charlieho Babbita a jeho autistického bratra Raymonda asi netřeba představovat. Dustin Hoffman přistoupil ke ztvárnění své role s největší zodpovědností a strávil několik týdnů zavřený v zařízení pro pacienty s nízkofunkčním autismem. Velmi pečlivě pak měl možnost studovat pacienta Kima Peeka, který se stal předlohou pro filmového Raymonda. Hoffman celé dny studoval jeho zvyky, jeho chůzi i gesta. Podle pracovníků zmíněného zařízení doslova několik dní v kuse chodil v jeho stopách. Podařilo se mu své vlastní tělo dokonale přesvědčit, že je autistou, neboť prý začal i během přestávek při natáčení reagovat podivně. Například nesnesl cizí náhodné doteky.

Adrien Brody – Pianista
Je vždy nesmírně těžké, pokud musí herec zosobnit již existující postavu, nedej bože takovou, kterou lidé dobře znají. Podobně těžký úkol dostal Adrien Brody, když byl obsazen do válečného filmu Pianista, a to do role polského klavíristy Wladyslawa Szpilmana. Charismatický herec rozhodně nepodcenil přípravu. Jednak pro roli zhubnul již tak dost štíhlý muž celých 14 kilogramů a jednak věnoval většinu svého času hodinám klavíru. Přestože před natáčením na klavír nikdy nehrál, vzal si za cíl se to v krátkém časovém horizontu naučit, aby lépe pochopil Szpilmanovu uměleckou duši. Navíc během přípravy prodal svůj byt a nechal odpojit všechny elektrické přístroje a rozešel se se svou dlouholetou přítelkyní. To vše jen proto, aby na sebe lépe dokázal obléknout roli hladovějícího, nemocného a skrývajícího se židovského umělce. A vyplatilo se. Film slavil úspěch a Adrien Brody za roli Wladyslawa Szpilmana získal Oscara. Stal se tak nejmladším hercem své doby, který tuto sošku získal za hlavní roli.

Čtěte také: Filmový žebříček z opačného konce spektra. Co nejhoršího bylo kdy natočeno?

6283a39898c74image.pngFoto: Shutterstock

Heath Ledger – Temný rytíř
O roli Jokera v podání Heatha Ledgera se hodně veřejně spekuluje, zda nedala poslední pomyslnou kapku do moře depresí, s nimiž se herec potýkal. Příprava na natáčení probíhala tak, že se mladý herec nechal na několik týdnů zavřít v hotelovém pokoji, kde si přál zůstat zcela sám bez dalších lidí. Podle svých slov se snažil proniknout co nejvíce do Jokerovi nemocné mysli a rovněž hledal jeho pověstný smích tak, aby vycházel skutečně z něj a jeho nitra. Své zmatené a místy děsivé myšlenky si podle všeho zaznamenával do deníku a na poslední stánku napsal velkými písmeny BYE BYE.  Ani se začátkem natáčení si neoddechl. Jeho herecký kolega Christian Bale prozradil, že si Ledger přál, aby ho při vzájemných rvačkách před kamerou skutečně bil, aby se lépe dostal do role.

Hugh Laurie – Dr. House
Nevraživě založený, ale zcela geniální diagnostik doktor Gregory House slavil takový divácký úspěch, že nakonec bylo natočeno osm sérií. Plánovaná byla dokonce i devátá série, která nakonec vytvořena nebyla. Důvodem byly zdravotní problémy na pohybovém aparátu hlavního herce. Původní myšlenkou bylo, že doktor House bude upoután na invalidní vozík. Později se režisér ale rozhodl, že bude lepší interpretovat jako kulhajícího charismatického morouse chodícího o holi. Hugh Laurie bral natáčení natolik vážně, že se naučil kulhání tak věrně napodobit, že mu naprosto přirozeně přešlo do těla. Tento pro jeho zdravé tělo nepřirozený pohyb ovšem způsobil to, že trpěl velkými bolestmi páteře a dolních končetin. Jako host pořadu The Tonight Show přiznal, že vyzkoušel také Vicodin, tedy silný lék proti bolesti, na kterém je postava doktora House závislá.

Čtěte také: 

Zdroj: Autorka článku, Československá filmová databáze, Wikipedie, Kinobox

Reklama