Velikonoce představují jeden z nejvýznamnějších křesťanských svátků, které slaví téměř všichni, i ti mimo okruh věřících nebo církve. Ať už slavíte zmrtvýchvstání Ježíše Krista nebo příchod jara, jádro tradic a zvyků se nemění a zůstává po staletí stejné. Trutnov nabízí tradiční oslavu velikonočních svátků, ale také příjemné kulturní zážitky.

vajíčka

Velikonoční oslavy se místně liší, především v zahraničí, ale symbol Velikonoc se zachovává už od pohanských oslav příchodu jara. Například Britové, Němci a Francouzi schovávají po domech a zahradách vajíčka a sladkosti, Češi si tyto pochoutky musí „vyšlehat“.

Jak vypadal velikonoční týden?

Velikonoční svátky přichází Sazometnou, Černou či Škaredou středou, kdy se vymetaly komíny. Lidový obyčej říká, že se v tento den nesmíte mračit, jinak se pak budete mračit každou středu v roce. Na Zelený čtvrtek vstávali lidé velice časně, aby se pomodlili, omyli se rosou či zametli dům ještě před východem. Ten, kdo snědl chléb namazaný medem před východem, byl chráněn před hadím uštknutím a žihadly vos. Brzké vstávání lidi neminulo ani na Velký pátek. Chodilo se mýt do potoka, předly se pašijové nitě, řehtačkami se oznamovalo klekání a hospodyně připravovaly sušené ovoce, vejce a pečivo na obdarování. V tento den se nepracovalo na poli ani v sadu, aby lidé nehýbali zemí. Víkend začínal „pracovní“ Bílou sobotou, kdy se vše chystalo na Boží hod velikonoční. Pekli se velikonoční beránci a mazance, pletly se pomlázky a zdobila se vajíčka. V nadcházející Boží hod velikonoční se posvěcovaly všechny velikonoční pokrmy (vejce, beránek, mazanec, chléb). Tolik očekávaná pomlázka a velikonoční hodování přichází o Velikonočním pondělí. Chlapci chodí za děvčaty s pomlázkami zdobenými stuhami, šlehají je a říkankou jim vinšují. Za odměnu dostanou malovaná vajíčka nebo sladkosti. Tento zvyk se zachoval do dneška.

A jak je tomu na Trutnovsku?

V České republice se tradice a zvyky místně příliš neliší. Rozdíly jsou zejména v horských oblastech, jako jsou Krkonoše, nebo na Moravě. K odlišujícím se místům patří také okolí Trutnova. K tradičním zvykům tu patřilo také plstění ovčí vlny. A co znamená plstění? Jedná se o zpracování zvířecích vláken (převážně ovčí vlny), ze kterých se vytvoří pevná textilie.

Kromě klasického pletení pomlázky a ošatek se v tomto regionu drátovalo, malovalo na sklo                                   a vyráběla se zvířátka ze sena. Ke zdobení vajíček se přidávalo zdobení perníčků. Nechyběla ani velikonoční květinová dekorace.

Ozdobte si vajíčka voskem

Připravte si: vejdunky a barvu na vejce, staré voskovky, špendlík se skleněnou hlavičkou, čajovou svíčku a starou lžíci.

  • Vejdunek (vyfouklé vejce) po důkladném očištění v mýdlové vodě nabarvíme, např. barvami na vajíčka nebo v barvě na textil (sytější barva).
  • Připravíme si staré voskovky, které budeme rozehřívat. Nemusíme mít speciální stojan, stačí voskovku nahřát na lžíci nad svíčkou. Špendlík se skleněnou hlavičkou zapíchneme do konce dřevěné tužky, kvůli lepší manipulaci.
  • Hlavičku špendlíku namáčíme do rozehřátého vosku a krátkými tahy kreslíme nejrůznější ornamenty.
  • Kraslice zaschne velmi brzy a ozdobí větvičky vrby či zlatého deště.

Pozvánka na Velikonoce v Trutnově

Ať už se Velikonoce chystáte oslavit tradičně zdobením vajíček, vynášením Smrtky nebo si dopřejete nevšední kulturní zážitek, máme pro vás pár tipů, jak si užít letošní velikonoční svátky. Trutnov každoročně nabízí spoustu možností, jak společně oslavit a přivítat vstup do nového období. Každý si přijde na své!

Tradiční oslavy

Pro připomenutí krkonošských tradic Tkalcovské muzeum v Domě pod jasanem v Trutnově už tradičně uspořádá akci s názvem „Velikonoce v muzeu“, kde si nejen děti budou moci vyzkoušet všechny místní tradiční zvyky, jako zdobení kraslic různými technikami, výrobu přírodních květináčů, pletení pomlázky či zdobení vařečky a jiné.

průvod

Trutnov každoročně společně vítá jaro při Vynášení Smrtky. Tato tradiční akce je letos datována na neděli 17. března. Od 15:00 hodin bude v prostorách společenského centra UFFO připraven krátký program tanců a písniček v provedení trutnovské ZUŠ. Po úvodním programu se můžete připojit k průvodu, který povede po nábřeží ke kinu Vesmír, kde bude Smrtka vhozena do řeky.

vynášení smrtky

Národní dům ve dnech 18.–20. března hostí rukodělnou přehlídku společně s ukázkami tradiční výroby a řemesel. Velikonoční inspirace v Národním domě s budou přístupné v časech  9:00–12:00 a 13:00–17:00 hodin. Návštěvníci budou mít možnost zakoupit si tradiční výrobky. Speciální akce je připravena pro školy, které si mohou vyzkoušet rukodělné dílny, kde se děti naučí různé dovednostní techniky. Pozor! Školy je nutné předem přihlásit.

Galerie draka ve spolupráci s občanským sdružením Bezinky vás zve na nevšední výtvarnou dílnu pro děti, která se uskuteční v nové trutnovské Galerii draka. Děti si ozdobí obří vejce, která budou poté vystavena pro veřejnost na trase z Hradební ulice.

Více informací o programu naleznete na www.galeriedraka.cz.  

Kultura místo tradic

Nepatříte-li mezi vyznavače tradic, ale rádi byste prožili nevšední kulturní zážitek, máme pro vás kulturní tipy. V březnu vrcholí mezinárodní hudební festival Jazzinec 2013. Na programu je spousta zajímavých lákadel. Asi největším, a v této chvíli již vyprodaným, koncertem je vystoupení Vojtěcha Dyka & B SIDE BANDu s Michalem Žáčkem, který se uskuteční ve čtvrtek 21. března ve společenském centru UFFO.  Pondělí 11. března nabídne další ojedinělý hudební zážitek v podání třiapadesátiletého trumpetisty Erika Truffaze, který vystoupí společně s Annou Aaron. Music restaurant Pod hradem pak ve čtvrtek 14. března hostí noblesního zpěváka spirituálů a gospelů Lee A. Davisona.

Více informací o programu naleznete na www.jazzinec.cz.

Zdroj a foto: tisková zpráva

Reklama