Tihle dva kluci mě přiměli k zamyšlení. Také jsme se v dětství trumfovali, to je celkem normální. A také si vzpomínám, že mi vadilo vytahování dětí „bohatších“ rodičů. Že měl někdo nové kolo, zatímco jiný ho zdědil po starším sourozenci. No a co? Svým způsobem jsme na tom byli všichni stejně. Ale dnes? Co říct klukovi, který svým vytahováním ranil kamaráda?

U nás na vsi znám dva malé kluky. Lukáše a Marka. Lukáš je z „normální“ běžné rodiny, Marek je synem bohatých podnikatelů. Kluci spolu kamarádili a žádné rozdíly neřešili. Dokud mezi ně „nevstoupila“ motorka, kterou dostal Lukáš k sedmým narozeninám. Taková malá dětská motorka, kterou jeho táta sehnal z druhé ruky, opravil, krásně nalakoval a vyšperkoval. (“Vytunil“, abych byla přesnější.)

boy

Muselo mu to dát hodně práce, ale on to pro svého kluka udělal rád. Na novou by možná také měl, ale přišlo mu to zbytečné. Nač ukrajovat z rodinného rozpočtu, když kluk roste a za chvilku mu bude motorka malá? A není nad lásku, kterou skrze tu malou motorku dává svému synovi.
Přišlo mi to hezké. Lukáš měl z motorky obrovskou radost, ale nebyl lakomý a půjčoval ji i svému kamarádovi. Netrvalo však dlouho a kamarád dostal také motorku. Krásnou, novou, nablýskanou. A samozřejmě lepší, výkonnější, rychlejší…

Teto, už jsi viděla moji motorku?“ zeptal se mě, jako bych byla nějaký znalec.
„Ne, neviděla. Jak vypadá, je jako Lukášova?“
To teda ne, ta moje je úplně nová a mnohem lepší. Naši mi ji koupili a byla strašně drahá!“
„Hm, tak to budete jezdit spolu, ne?“

Asi ne, Lukáš má starej, pomalej krám, kterej je pořád rozbitej“.
„Ale když ti ji půjčoval, tak to nebyl starej krám, rozbitej? Pokud vím, tak mu ji táta spravil a už zase jezdí. A i kdyby nejezdila, tak bys mu tu svoji taky půjčil, ne?“
„To teda ne, naši mi to zakázali, aby mi ji Lukáš neponičil.

Na to jsem najednou neměla co říct a myslela jsem na Lukáše. Jestli mu to Marek takhle podal, musí být Lukáš smutný. Možná někde v koutku brečí. A možná taky vyčítá rodičům, že jsou „chudí“ a nekoupili mu novou motorku. Tenhle malý vejtaha mu pěkně zkazil radost a možná spolu přestanou i kamarádit.

„A s kým budeš jezdit, když ne s Lukášem. S tátou?“
Ne, ten je pořád v práci a nemá čas, mávl rukou kamarád.

Tak vida, pomyslela jsem si. Kdo z těch dvou kluků je vlastně bohatší?

Zatímco Lukáš bude jednou vzpomínat na to, jak jezdil a spravoval motorku s tátou, Marek jen na to, že mu rodiče koupili, co chtěl, ale neměli na něj čas.

Čtěte také:

Reklama