Dnes nám její jméno nic neříká, i když ve své době prý byla stejně krásná i populární jako její vrstevnice Lída Baarová, Nataša Gollová či Adina Mandlová. Měla slušně rozjetou kariéru, natáčela filmy. Pak se ale z pláten kin najednou ztratila…

Narodila se v roce 1912 v rodině pražského židovského obchodníka. Už jako malá holčička toužila stát se herečkou. Milovala totiž filmy s Gretou Garbo. Měla štěstí, že ji rodiče v jejím snu podporovali. I Trudina maminka byla herečka a operetní zpěvačka. Měla tedy po kom zdědit umělecké nadání.

Trudi začínala v ochotnickém spolku, kde ji v roce 1931 objevil režisér Karel Anton a nabídl jí roli ve svém filmu Aféry plukovníka Redla. Mimochodem v tomto filmu se objevila i její matka. A protože byla skvěle jazykově vybavená, uměla perfektně francouzsky i německy, zahrála si i v německé verzi tohoto Antonova filmu. Ve třicátých letech se totiž často k českým filmům dělaly německé nebo francouzské verze. A tady často Trudi (pod pseudonymem Tania Doll) dostávala příležitost, zatímco v české verzi třeba ani nehrála.

TrudiPřesto v letech 1931-1937 natočila na třicítku filmů. K nejznámějším patří Advokátka Věra, kde se objevila po boku Oldřicha Nového, který byl jejím tehdejším zaměstnavatelem v Novém divadle Oldřicha Nového.

Trudi byla nadaná i hudebně, prošla i několika hudebními divadly a slavila úspěchy především v operetách. Hostovala také v Divadle Vlasty Buriana či v pařížském divadle Bouffes Parisiens.

Když pak najednou ze dne na den zmizela z očí veřejnosti, všichni se domnívali, že byla včas varována před příchodem Němců a že opustila republiku spolu se svým manželem, tenoristou Štefanem Munkem, za nějž se provdala v roce 1934. Oba totiž byli židovského původu.

Teprve po válce vyšlo najevo, že se narychlo přestěhovala do Českých Budějovic a tady ještě chvíli působila v tamním divadle. Po uzavření divadel pak pracovala jako dělnice v továrně, zatímco její manžel Štefan byl v letech 1941 - 1945 vězněn.

V roce 1945 se rozvedla, protože se zamilovala do nizozemského burzovního makléře Hanse de Vries, který přijel do Čech v barvách americké armády. Vdala se za něj a odjela s ním do Amsterodamu, kde ještě krátce působila pod jménem Trude de Vries. Po narození dcery Evelyn pověsila kariéru na hřebík a věnovala se jen dcerce a svému manželovi až do jeho smrti v roce 1985.

Mohla si to dovolit, finančními problémy asi netrpěla. Ale ani v cizině nezahálela. V té době už ovládala mimo češtiny pět cizích jazyků. Kromě dřívější francouzštiny a němčiny se také domluvila anglicky, vlámsky a italsky, a tak začala překládat.

Ještě za totality přijela v roce 1987 se svou dcerou do Prahy, aby jí ukázala své milované rodné město. Při té příležitosti také navštívila Barrandov.

Tato velice činorodá žena se dožila krásného věku 83 let. O jejím životě vypráví kniha Mileny Novákové Já jedu dopředu, jak nejlíp dovedu

Foto: Wikipedia

 

Na našem webu jste si také mohli přečíst:

Reklama