Sezóna vánočních večírků je v plném proudu, co nevidět je tu Silvestr. Ve výběru oblečení vás inspiruje náš seriál o party stylu. Vybíráme si atraktivní, ale na údržbu poměrně choulostivé materiály. Dnes vám prozradíme, jak o ně pečovat, aby vám vydržely

třpyt

Na radu jsme se zeptali odborné konzultantky Fashion Days, Elišky Kadlecové, která péči a zpracování materiálů vyučuje na několika vysokých textilních školách. Přinášíme vám tak čtyři tipy, jak se vyvarovat nejčastějším chybám:

Flitry, kamínky, aplikace

Nepatří do pračky ani sušičky! Ne, že by se toho mohlo plastovým flitrům v pračce tolik stát, maximálně se trošku poškrábou… důležité je, že bývají na podkladovou látky přišité jednou tenkou a jemnou nití, a ta se nesmí vytahat, jinak se celistvý jednolitý flitrový povrch naruší a nevypadá hezky. Na péči o flitrované materiály – u nichž flitry nejsou součástí, ale jsou jen našité zvenčí – se proto vyplatí nepodcenit, už proto, že často nejde o nejlevnější kousky. Stejně jako topy a šaty s kamínky by se měly prát jen velmi opatrně v ruce a sušit nejlépe rozložením na froté ručník. U kamínků se také vyplatí být pozorná při nákupech, jestliže si v obchodě, kde si ten který kousek s kamínky kupujete, všimnete, že u ostatních velikostí už na oděvu pár kamínků chybí, můžete si být jistá, že ani ten váš nevydrží dlouho perfektní.

Krajka

Bílá je něžná, černá je rafinovaná. Ať už je v jakékoliv barvě, rozhodně jde o velmi trendy materiál, který je ale něžný a křehký i sám o sobě a může se lehce zničit. Krajka by se proto měla prát v programu na jemné prádlo, a nejlépe v ochranných síťkách. Krajek je mnoho druhů, ty kvalitnější jsou čistě bavlněné nebo lněné, ty levnější jsou ze syntetických materiálů a snáze podléhají zkáze.

Tyl

Lehká průhledná textilie s jemným mřížkováním typická pro sukně baletek se dnes nejčastěji vyrábí z bavlny nebo chemického hedvábí. Tylů je dnes nespočet druhů, existují například tyly s potiskem, stříbrné či zlaté tyly z metalových přízí či elastické tyly s příměsí elastanu. Nenatužený tyl lze prát dle instrukcí na štítku opatrně i v pračce, natužený tyl je pak pro výsledný efekt nutné znovu natužit.

Šifon

Ačkoliv je dnes považován za elegantní večírkovou záležitost, jeho název pochází z francouzského „chiff on“, což znamená „hadr“. Šifon vytváří průsvitné elegantní záhyby a je vhodný k řasení, značná průhlednost však klade vysoké nároky na precizní zpracování, kde je každá nedokonalost vidět. Navzdory své nízké hmotnosti je velmi pevný, nicméně snadno se mačká a lehce se poškodí. U hedvábného šifonu se doporučuje chemické čištění, ten syntetický lze prát v ruce, pokud se neždímá a nechá se uschnout na ploše. Žehlí se bez napařování na tu nejnižší teplotu.

Čtěte další články o údržbě materiálů:

Reklama