Nepříjemný problém zápachu z úst řeší řada lidí. Je to obtěžující pro vás i vaše okolí. Způsobuje zápach špatná hygiena, nebo je vaše potíž daleko závažnější? Možná vás příčiny překvapí. Na vině mohou být totiž i zuby moudrosti.

Špatná ústní hygiena

Vůbec nejčastější příčinou zápachu z úst je nedostatečná nebo špatně prováděná ústní hygiena. Pokud si nejste jisti, zda máte správnou techniku čištění chrupu nebo zda používáte odpovídající velikost mezizubního kartáčku, neváhejte se obrátit na profesionální dentální hygienistku. „Profesionální dentální hygiena je jeden ze základních stavebních kamenů v pravidelné péči o chrup. Naučíte se zde jak přesně pečovat o zuby a dásně a jaké pomůcky pro vás budou ty pravé. Hygiena by se měla opakovat alespoň dvakrát do roka dle stavu a dispozic chrupu,“ popisuje dentální hygienistka Monika Sojková, Dis. z Dentální kliniky Jan Stuchlík.

fff

Zánět dásní

Ruku v ruce s nelibou vůní z úst jde zánět dásní. V případě, že nejste ve své ústní hygieně důslední dlouhodobě, pravděpodobně vás dříve či později postihne i zánět dásní. Ten způsobují kolonie bakterií, které se hromadí v mezizubí. V důsledku plaku pod dásněmi, zubního kamene v parodontálních kapsách, zbytků potravy a kolonií škodlivých bakterií bez přístupu vzduchu dochází ke vzniku nelibého zápachu.

Zubní kaz

Zubní kaz nemusí vůbec bolet, ale zato může být pořádně cítit. Jde o následek rozkladu bílkovin. V takovém případě není nač čekat, jediné východisko je návštěva stomatologa. Zubní kaz je potřeba vyvrtat, řádně vyčistit a vyplnit kompozitní či amalgámovou výplní.

Zuby moudrosti

Problematická anatomie chrupu může být také jedna z příčin nepříjemného pachu z úst. Nejčastější potíž bývá s narůstajícími třetími stoličkami, které jsou obecně známé pod názvem zuby moudrosti. Může se stát, že se zub prořeže pouze napůl a z části zůstane pokryt dásní. V tomto prostoru pak mohou zůstávat zbytky potravy a plak.

Reklama