Léto, nejkrásnější období roku, je v plném proudu. Letní období však přináší zvýšenou potřebu osvěžení a především ochrany před vznikem potu a nepříjemným tělesným pachem. Abychom se my i naše okolí těšili z pobytu venku v krásném letním počasí, je potřeba myslet na vůně a ještě více na jejich opak – nepříjemné tělesné pachy. Přitom nezapomeňte vybrat jen takové přípravky, které jsou zároveň pro vaší pokožku vhodné a jemně o ni pečují.

Lidé se rádi stýkají s těmi, kteří jim „voní“. Náš postoj k pocení a přípravkům proti potu, nebo pro zmírnění jeho důsledků, se tak stává společenským problémem, který vědomě, či nevědomě řešíme všichni. Proto lidé, kteří na hygienu moc nedbají, často sami sebe odsuzují k nepříliš velké oblíbenosti a společenskému neúspěchu. První dojem je v mezilidských vztazích často rozhodující a čich je smysl, který při tom hraje důležitou roli. Nepříjemné pachy nás často mohou zradit a přivést nás do skutečně neutěšené situace.

Pravdě z očí do očí – nebránit se potu už není jen problém nás samotných, ale stává se zátěží i pro naše okolí. Hlavně teď – v letních měsících, ve městech, v přeplněných prostorách, dopravních prostředcích. Znáte to. Stačí jen nastoupit do tramvaje, autobusu či metra, nebo třeba zajít na úřad, sednout si do čekárny u lékaře a … nadechnout se.

Nijak zvlášť efektně nepůsobí ani skvrny, které pot způsobuje na oblečení. Mohou za to soli a kyseliny, které jsou jeho obsahem a které v kontaktu s tkaninami reagují, což zapříčiňuje vyblednutí barev našeho ošacení. Zoufalství navíc vzniká, když zjistíme, že v boji proti pocení, tj. při použití některých antiperspirantů, zmíněné skvrny nejen, že nezmizí, ale naopak v důsledku jejich použití vznikají.

Nezoufejte, i tento problém má řešení. Zajímavé je, jak se k problému pocení stavěli naši předkové. Vynecháme-li staré Egypťany, kteří by i dnešnímu modernímu člověku mohli být příkladem, takový středověk je přímo odstrašujícím příkladem. V období gotiky, například, šlechta nosila kolem pasu lahvičky s vonnými oleji, čímž zakrývali nepříjemné pachy, které se z jejich pokožky šířily. Moderní člověk by tak podle jejich vzoru musel mít kolem pasu nejen mobilní telefon, ale i další „háček“ na zavěšení Fa-čka, nebo jiného deodorantu. Nebo, nemusíme jít tak daleko do historie, stačí si vzpomenout na Marii Antoinettu, která častou péči o hygienu považovala za projev kožní choroby.

Poněkud lepší řešení nabízely v minulých dobách dámy, nehezky nazývané „čarodějnice“, „čarodějky“, nebo v lepším případě „báby kořenářky“. Ty používaly přírodní látky, například lípový květ nebo rozmarýn. O těch se tvrdilo, že pomáhají stahovat póry, a tak napomáhají snížení pocení. Zároveň hezký voní. Proti pocení se také někdy používal kamenec, který má stahující účinky. Znají jej hlavně muži, kteří jím zastavují krvácení, když se pořežou při holení.

Ostuda nebo nutnost ?

Pocení je zdravé Ačkoliv s pocením neustále bojujeme, měli bychom si jeho role přesto vážit. Pocení je totiž naše obrana. Ve chvíli, kdy roste tělesná teplota, ať už proto, že sportujeme, nebo je venku horko, anebo proto, že jsme ve stresu, musí se naše tělo nějak ochladit. A tak dávají naše nervy pokyn potním žlázám, které vyloučí pot. Tělo se jeho odpařováním ochlazuje, aby se zabránilo přehřátí organismu. Tak si můžeme poradit i s velmi vysokými teplotami, jaké jsou třeba v saunách.

Neplatí ale domněnka, že se díky potu tělo zbaví toxinů. Z 99 % je hlavní složkou potu voda. Zbytek jsou více méně odpadní látky, soli, kyselina mléčná, močovina a zbytky léků či vitamínů. Pot však není hlavním místem, kterým se z těla vylučují toxiny. Od toho je tu totiž vyměšovací soustava. Pot by to totiž sám o sobě nezvládl a není k tomu ani určený. Tato skutečnost je důležitá pro vysvětlení role antiperspirantů v omezování pocení. Právě z tohoto důvodu mají antiperspiranty pozitivní roli a nepředstavují pro zdraví žádnou hrozbu.

Vhodný výběr a máme vyhráno

Než zvolíte klasický „alkoholový“ deodorant, nebo „antiperspirant“, seznamte se s jejich účinky a nepoužívejte je pro jiné než doporučené účely. Deodorant s obsahem alkoholu účinně bojuje proti tělesnému pachu. Nepoužívejte ho však v případě, že citlivě reagujete na alkoholovou složku nebo máte nějakou kožní vyrážku.

Za účelem omezení množství potu jsou tu antiperspiranty. Při tom je důležitá příjemná a hlavně nenápadná vůně antiperspirantu. V souboji vůně vašeho antiperspirantu nebo deodorantu s parfémem dochází spíše k vytvoření čichově odpudivé směsi. Z toho důvodu moderní deodorační přípravky mají velmi jemné vůně.

Deodoranty a antiperspiranty se aplikují přímo na pokožku. Cítíte-li však potřebu provonět vaše oblečení, nepoužívejte k tomu deodoranty a už vůbec ne antiperspiranty. Možná jste to již někdy zkusili – výsledkem jsou často bílé stopy po použití. Raději použijte některý z přípravků na potlačení nepříjemných pachů v oblečení, kterých je na trhu již stále více.

V boji proti pocení a následném zápachu můžeme přidat i další radu – vyhýbejte se ostrému koření, alkoholu a noste spíše oděvy z prodyšných tkanin.  

Informace o antiperspirantech a deodorantech Fa najdete na těchto stránkách .