tea

Když jsem tak přemýšlela, čím bych přispěla do rubriky Zdraví, musela jsem si i v tomto případě vypomoci konkrétním příkladem. I tentokrát jsem si vzala na paškál svoji kolegyni Míšu (s jejím souhlasem pochopitelně), kterážto stižena PMS, třískala hlavou o klávesnici a nebyla s ní řeč. A to už je co říci, protože s Míšou je řeč vždycky.

Ale tentokrát jí třeštila hlava a bylo jí nevolno od žaludku. Aby ne, když si vzala na lačný žaludek prášek a mocně ho zalévala kafem. Považte, naše dvorní astroložka práškuje, místo aby to jako správná čarodějka řešila bylinkami.

Jste na tom stejně? Já vím, je to pohodlnější a rychlejší, ale rozhodně ne zdravější.

Zkuste to raději alternativně

Výborným lékem a prevencí nepříjemných potíží premenstruačního syndromu, jako je tupá bolest hlavy, podrážděnost, zadržování tekutin a bolest v prsech je olej z pupalky dvouleté. Pochopitelně že vám nebudu radit, abyste si ho doma vyrobila sama, kapsle si můžete koupit v lékárně nebo v drogerii.

Olej z pupalky pomáhá i při potížích spojených s menopauzou, kromě toho snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak.

Ryze ženskou bylinou je kontryhel. O tom jste už možná slyšely. Nálev z listů této byliny zmírňuje bolesti při menstruaci a působí proti nadměrnému krvácení.

Při menstruačních křečích se doporučuje nálev z heřmánku nebo kozlíku lékařského.

Jak udělat správně nálev?

Svařte vodu, počkejte půl minuty, bylinky nasypte na hladinu a za občasného promíchání luhujte patnáct minut. Pokud můžete nádobu přikrýt, tím lépe.

Byliny můžete používat sušené i čerstvé. Na nálev se v průměru jedna čajová lžička sušených rovná třem lžičkám čerstvých.

K přípravě nálevu používejte pouze skleněné, porcelánové nebo smaltované konvičky nebo hrnky s víčkem.

Nálev pokud možno připravujte čerstvý. Může se osladit medem nebo surovým hnědým cukrem. Pije se vlažný nebo teplý třikrát denně před jídlem.

Ačkoliv byliny nemají vedlejší účinky jako syntetická léčiva, neměly by se užívat dlouhodobě.

Reklama