Probdít pár nocí ještě neznamená nespavost. Po hádce s milovaným, stůně-li dítě nebo při starostech v práci je zhoršená kvalita spánku nebo jeho nedostatek „normální“. Co je tedy nespavost?
Pojem nespavost zahrnuje spektrum problémů, které spočívají v obtížném usínaní, častém nočním buzení nebo předčasném ranním probouzeni. Noční spánek je nekvalitní nepřináší osvěžení a po probuzení bývá přítomen alespoň některý z následujících příznaků: únava, denní ospalost, poruchy soustředění a paměti, poruchy nálady, podrážděnost, psychické napětí, úbytek energie, motivace a iniciativy.
Když poruchy spánku snižují kvalitu života a negativně ovlivňují denní aktivity, když už chybí energie na koníčky a záliby, pak je nutné jít k lékaři a zamyslet se nad problémem. Existuje totiž skutečná léčba nespavosti, která nevede k závislosti na lécích na rychlé usnutí.
Informace najdete také na www.dobry-spanek.cz
Proč špatně spíme?
Příčinou nespavosti může byt stres a dlouhodobé psychické problémy, ale také chronická únava a špatná životospráva. Může být též způsobena nadužíváním různých látek, např. kofeinu, alkoholu nebo léků. Problémy se spánkem však mohou signalizovat, případně doprovázet i některé závažné choroby, např. tzv. syndrom neklidných nohou, roztroušenou sklerózu, Parkinsonovu chorobu anebo syndrom spánkové apnoe („pauzy“ v dýchání, zpravidla provázené chrápáním).
Je tu však ještě jedna významná příčina, s věkem nám totiž v těle postupně klesá hladina melatoninu.
Nechybí vám melatonin?
Spánek nám navozuje a po dobu noci udržuje neurohormon melatonin, který produkuje v nočních hodinách epifýza (šišinka). Melatonin působí jako časovač biologických rytmů a navíc navozuje příchod spánku. Se stoupajícím věkem a při některých chorobách klesá produkce tohoto neurohormonu, a proto se častěji objevují poruchy spánku.
Melatonin má však v našem těle další účinky: příznivě ovlivňuje řízení imunitních mechanismů, omezuje vnímání bolesti, má výrazný antioxidační účinek, a tím napomáhá prevenci civilizačních chorob. Diskutuje se také o jeho úloze v ovlivnění délky života a stárnutí.
O příčinách, důsledcích i léčbě nespavosti se dočtete na www.dobry-spanek.cz
Nový komentář
Komentáře
Ahojte, já tedy také docela dost trpím nespavostí a myslím si, že už to brzy nebudu prostě vůbec zvládat. Našla jsem si už i nějaké alternativní řešení v podobě takovýchto cbd doplňků - https://www.cibdol.cz/cbd-doplnky ... Takže uvidím, až to příjde, ale nevím no, nedávám tomu už moc šanci, popravdě jsem dost ztratila naději...
Trpím dost dlouho nespavostí, moje lékařka řekla, že mi chybí melatonin a předepsala lék Circacin, který prý tento hormon obnovuje,ale jsou potřeba 2-3 balení. Vybrala jsem 4 balení, jedno stojí asi 450 korun, a nic. Usnu obtížně v 11, v 1 se vzbudím, jsem vzhůru do 3, pak usnu, probudím se v 5, usnu v 6 a za chvíli mě vzbudí budík :-((
Když jsem přes den hyperaktivní, nemůžu občas večer přestat a pak blbě spím. Usínám většinou při čtení.
Dokážu usnout během dvou minut kdykoliv a kdykoliv. Bohužel v noci spím v kuse jen cca 3 hodiny, pak se až do rána vzbudím při každém přetočení na druhý bok