Snad každá žena se alespoň jednou za život setká s nepříjemnou komplikací svého zdravotního stavu, poševním zánětem provázeným výtokem.

Projevy těchto zánětů jsou různorodé podle vyvolávající příčiny.
Často se jedná o svědění nebo pálení v pochvě, na vulvě a kolem ústí močové trubice. Sliznice je zarudlá, s otokem a výtokem různé intenzity, charakteru a zabarvení.
Onemocnění je poměrně běžné a jeho příčiny jsou mnohočetné.

Mezi nejčastější patří opakované používání širokospektrých antibiotik a chemoterapeutik, která mohou narušit normální poševní flóru, snížení přirozených obranných mechanismů organismu při těžších celkových onemocněních, například cukrovce, krevních onemocněních, bakteriálních a virových infekcích a také v těhotenství.
Další predispozicí je časté střídání sexuálních partnerů, nošení nevhodného neprodyšného oblečení a prádla, riziko při koupání zvláště v horkých letních měsících v nedostatečně čistých bazénech, rybnících a řekách.

Léčba poševních zánětů spadá do oboru gynekologie a při současných možnostech mikrobiologické diagnostiky je k dispozici celá řada preparátů k lokálnímu i celkovému použití k cílené terapii dle etiologického agens. V některých případech je nutná i léčba sexuálního partnera nebo partnerů postižené pacientky a po dobu léčení pohlavní zdrženlivost.

Přes veškerou snahu jsou však často výsledky léčby neuspokojivé a u řady žen dochází k dalším recidivám poševních zánětů a výtoku. Proto se hledá alternativní cesta doplňující možnosti terapie a prevence.

Jedním z příkladů této profylaxe je přípravek Fermalac Vaginal dostupný na českém trhu. Jedná se o poševní tobolky obsahující kulturu živých přirozených mléčných mikroorganizmů , které se vyskytují ve zdravé pochvě a ve střevě. Po zavedení do pochvy dojde při tělesné teplotě k pomnožení a růstu mléčných bakterií a k fermentaci mléčného cukru na kyselinu mléčnou, tím ke zvýšení kyselosti pochvy a obnově a udržení fyziologického poševního prostředí a zábraně růstu infekčních patogenních mikroorganismů.
Použití tohoto přípravku je poměrně široké – k normalizaci poševní flóry po předchozí léčbě antibiotiky a chemoterapeutiky, po léčbě poševními preparáty, před plánovanými gynekologickými zákroky, k udržení fyziologického poševního prostředí v graviditě, preventivně při recidivách výtoku apod.
Přípravek se velmi dobře snáší, kontraindikací aplikace je pouze eventuální přecitlivělost na některou jeho složku. Je možné jej užít i v graviditě a během kojení. Léčebně se zavádí na noc hluboko do pochvy po dobu deseti dnů přiloženým aplikátorem.

Jako prevence recidiv poševních zánětů a fluoru se doporučuje podávání 1 – 2 týdně po dobu 2 – 3 měsíců, během menstruace aplikaci přerušit.

Preparát je částečně hrazen zdravotními pojišťovnami.
Závěrem lze říci, že tento přípravek je vzhledem k absenci nepříznivých vedlejších účinků a možnosti bezrizikového dlouhodobého podávání i v graviditě zvláště vhodný jako profylaxe pro ženy s častými recidivami poševního fluoru.

MUDr. Tomáš Řádek, gynekolog