phobia

Kočky, psi , myši. Ne každý z nás zvířata miluje. Mohou i děsit. Přinášíme vám další zvířecí fobie. První část článku najdete ZDE.

ZOOFOBIE

Jak název napovídá, jde o chorobný strach ze zvířat – zoon je řecky živočich. Člověka trpícího touto poruchou rozruší jak pozornost zvířat, tak pouhá jejich přítomnost.

EKVINOFOBIE, HIPOFOBIE

Latinsky se kůň řekne equus a řecky hippos. Název chorobného strachu z koní tak vznikl z obou těchto slov.

AILUROFOBIE, GATOFOBIE, FELINOFOBIE

Ailoros nebo také gatos je řecký výraz pro kocoura (kočka je gata), latinsky se kočka řekne feles. Ailurofobie, gatofobie a felinofobie tak označují týž chorobný strach z koček.

KYNOFOBIE

Název je odvozen z řeckého výrazu pro psa – kyon (genitiv kynos). Kynofobie je tedy patologický strach, jejž v postiženém vyvolávají psi.

DORAFOBIE

phobia

Lidé stižení touto fobií mají nepříčetný strach z doteku zvířecí kůže nebo kožešiny, jejíž řecký ekvivalent zní dora.

TAUROFOBIE

Tauros je řecký výraz pro býka. V egejské kultuře, zvláště na Krétě, kde vládla před čtyřmi tisíci let, byli uctíváni a zbožňováni posvátní býci – jistě však ne lidmi, kteří trpěli taurofobií.

AGRIZOOFOBIE

Řecký výraz pro zvíře je zoon.  Když k němu přidáme jako předponu letinské agri, což je genitiv slova ager, znamenajícího pole nebo území či volnou krajinu, zjistíme, že agrizoofobie je strach z divokých zvířat.

MUSOFOBIE

Mus je latinský výraz pro myš či krysu. Lidé trpící touto fobií už při pouhém pohledu na toto zvířátko vyskakují na stůl, lezou na skříň, ba dokonce omdlévají.

LUPINOFOBIE

Je to chorobný strach z vlků, který v dětství může vzniknout třeba vlivem pohádky o Třech prasátkách nebo o Karkulce. Latinsky se vlk řekne lupus.

LUTRAFOBIE

Původ označení této fobie nalezneme v latinském slově lutra, jež ovšem zahrnuje nejen vydry, nýbrž i jiné savce žijící ve vodě.

 

Jak jste na tom vy? Děsí vás nějaká zvířecí potvora?