Už jako malá holka jsem nikdy nezažila, že bych se cítila otrávená, nebo dokonce naštvaná z toho, že musím jít s rodiči nakupovat. Právě naopak. Milovala jsem nákupy všeho druhu. Bylo mi úplně fuk, jestli se nakupovalo pečivo, mýdlo, pumpička na kolo nebo nové gumy na auto.

 

Milovala jsem ten pocit, že za nějaké papírky dostanu něco nového (byť to nebylo pro mne), něco neokoukaného, něco, co ještě nemáme. A pochopitelně, pokud se vyrazilo na nákup jen pro moje věci, tento můj pocit (nebo snad euforie?) se neuvěřitelnou rychlostí stupňoval.

 

Dnes je mi třicet osm let a co se nakupování týče, nezměnila jsem se ani za mák. Myslím, že naopak, je to ještě horší.

Například - vyrazím do prodejny jen pro chleba, a vrátím se se dvěma taškami blbin, které nepotřebujeme. A toto není nic výjimečného! Nedokážu prostě jít do obchodu a koupit jen to, co potřebuji, nebo to, pro co jdu. Uvidím tohle, uvidím támhle to a šup!, nákupní košík je vrchovatý.

 

Další věc: Miluji, zbožňuji frmol a davy v super a hypermarketech. Období, ze kterého všichni šílí, tedy Vánoce, jsou pro mě hotovým rájem. Dokáži v nákupním centru strávit hodiny a hodiny. Když mám jít domů (nebo spíš, když už musím jít domů), tak se k tomu doslova nutím.

 

Strašně mě baví vybírat zboží, prohlížet si různé věci, zkoušet oblečení a posléze to všechno nakoupit. Neumím ten pocit popsat.... Je to stejné, jako když jsem čtrnáct dní nekouřila, a pak si najednou zapálila.

 

Myslím, že nakupování není můj koníček, ale je to životní úděl, nebo nemoc.

 

Před rokem se ode mě odstěhoval manžel se slovy, že na tohle už nemá nervy... Jednalo se pochopitelně o finance.
Já sice mám slušný plat, a i manžel na tom nebyl zle, ale rozhodně naše příjmy nestačily na uspokojení mých nakupovacích tužeb.

 

Jak jsem to řešila a řeším dodnes? Půjčkou – a nejednou.

Zprvu jsem si půjčovala od kamarádů a známých, jenže ti mi už po několika měsících odmítli nadále vypomáhat.

Tak jsem se obrátila na různé finanční instituce. No co mi zbývalo?

 

Neumíte si představit, jaký pocit to byl, když mi schválili půjčku na padesát tisíc v hotovosti a já mohla jít do obchodu a nakupovat a nakupovat a nakupovat. No ... to se prostě nedá ani popsat!

 

Jenže peníze brzy došly a já zažádala o další půjčku u jiné banky (která mi byla opět schválena) a já tak mohla pokračovat ve své oblibě.

 

Je mi jasné, že takhle to nejde donekonečna, ale zatím to zvládám, i když na nákupy mi zbývá opravdu málo.... Snažím se utrácet jen za levné věci, ale někdy mi to stejně nedá a koupím něco, co mi padne do oka, i když je to drahé a vím, že mi pak třeba nezbude na nájem.

 

Možná si myslíte, že jsem blázen, už několik lidí mi to řeklo, ale já si to o sobě nemyslím. Mám zkrátka jinou zálibu než většina lidí ... a jen proto mám být bláznivá?

Jen si vezměte, kolik peněz utratí za svého koníčka takový filatelista, nebo modelář!

Matka mi vyčítá, že pro to moje bláznivé nakupování mi odešel muž. Ale už třeba nevidí, že mně je to úplně jedno! Odešel? Odešel – no a co? Stejně naše manželství bylo podivné.

 

Zkrátka si myslím, že lidé, včetně mé rodiny, vůbec můj koníček nechápou. Nechápou mou zálibu, a proto hledají pořád nějaké problémy,  vidí ve všem katastrofu a jsou samá výčitka.

Myslím, že to není fér. Jsou to mé peníze, má záliba a můj život.

Reklama