fat

„Vždyť skoro nejím, ale stejně stále tloustnu,“ to sice často bývá výmluva mnoha tlouštíků, ale ne vždy je to jen jejich falešná představa. Jestliže trpí hypotyreózou – nedostatečnou funkcí štítné žlázy, můžete jim věřit.

Příznaky

Jejich štítná žláza totiž nevyrábí tolik hormonu tyroxinu a trijodtyroninu, jak by měla, což se projevuje mnoha z počátku plíživými a těžko definovatelnými příznaky. Jsou stále unavení, apatičtí, zpomalení, nevýkonní a stále ospalí. Zpomaluje se jim metabolismus i pohyby střev. Proto trpí zácpou a přibývají na váze. Milují teplo, protože je jim stále zima. Nic je nebaví, mají sklony k depresím (20 % nemocných) a k zapomínání.

Štítná žláza totiž určuje, jak rychle bude náš organismus spalovat energii. Také ovlivňuje citlivost těla k jiným hormonům, růst a funkci nervového systému.

Když se neléčíme

Jestliže je nemoc neléčená, začnou vás časem k tomu všemu bolet klouby a zhorší se kvalita pokožky. Je suchá a jakoby drsná. Začnou se třepit a lámat nehty, řídnout vlasy a objevovat se otoky obličeje a končetin. Zpomaluje se srdeční tep, u žen dochází k prodloužení intervalů v menstruačním cyklu a k silnějšímu krvácení. Vzhledem k tomu, že tato choroba způsobuje nepravidelnou ovulaci, vznikají problémy s početím nebo donošením dítěte. Trvale nízké hladiny hormonů štítné žlázy výrazně urychlují kornatění tepen a vy se vystavujete riziku rozvoje ischemické choroby srdeční. Takže nic moc.

Proč vzniká hypotyreóza

Dříve byl základní příčinou nedostatek jódu. V současnosti je to zánět štítné žlázy, nebo infekce. V některých případech se příčina nezjistí. Hypotyreózou často trpí i onkologičtí pacienti po ozařování.

Strumigeny

Zajímavé je, že problémy si můžete vyvolat i dlouhodobou nadměrnou konzumací ředkviček, kedluben a zelí. Ty brání štítné žláze v hromadění a využití jódu. Takovým potravinám se říká strumigeny a při jednostranné dietě vám skutečně mohou uškodit.

Léčba

Nedostatek hormonů se dá nahradit pravidelným užíváním tablet. Dočasným nebo celoživotním. Důležité je přesné dávkování a častá kontrola. Jestliže budete užívat léku víc, než tělo potřebuje, hrozí vám riziko osteoporózy a srdeční arytmie, poddávkování s sebou nese vysoký krevní tlak a cholesterol.

Prevence

K základnímu bodu patří dostatečný přísun jódu. Ten se vyskytuje například v mořských plodech a rybách. Je možné si pořídit i jódem obohacené potravní doplňky. Prospěje dostatek pohybu, dieta s omezením tuků, dostatek vlákniny a udržování přiměřené hmotnosti. Měli byste omezit nadměrnou zátěž a udržovat se v psychické pohodě. Dlouhodobé stresy totiž mohou působit i na špatnou funkci štítné žlázy.

Hubnutí

Ti, co trpí hypotyreózou, se s hubnutím pořádně potrápí. Nejlepší je navštívit výživovou poradnu, kde sestaví plán přesně na míru. Spočívá v rozdělení jídel na 6 porcí za den a v dopručení určitých potravin.

Čerpáno z: www.ulekare.cz, www.ordinace.cz

Reklama