„Adamovi byly čtyři roky, když k nám začal v noci čas od času s pláčem přicházet do ložnice. Stěžoval si, že ho bolí nožičky. Nedokázal v klidu ležet, pořád se odkopával, kňoural. Zpočátku jsme měli dojem, že si jen našel výmluvu, jak se propašovat k nám do postele, protože jeho problémy trvaly tak deset minut. Pak v klidu usnul. Jenže pak jsem se o tom mezi řečí zmínila pediatrovi. Od něho jsem poprvé slyšela diagnózu růstové bolesti,“
popisuje Hanka (37), jejíž syn rozhodně není jedním z mála, které tyto problémy budí ze spaní. Podle erudovaných odhadů odborníků trpí většími či menšími růstovými bolestmi každé třetí dítě.

Poprvé byly růstové bolesti popsány už v roce 1823, tedy bezmála před dvěma sty lety. Do souvislost s růstem je dal francouzský lékař Marcel Duchamp.

Nebolí kosti, ale tkáně

Ataka trvá nejčastěji 10 až 30 minut a přichází většinou navečer nebo v noci. Děti si stěžují na větší či menší bolest dolních končetin (holeně, lýtka, zákolenní jamky), výjimečně se může se objevit také na horních končetinách. Potíže mají s oběma končetinami naráz, případně na střídačku – jednou s levou, podruhé s pravou nohou. Pro růstové bolesti je také typické, že se na pár dní objeví, a pak zase na týden, čtrnáct dní či měsíc zmizí.

Ačkoli je tato bolest spojována s růstem, nebolí kosti a klouby. Jedná se o bolest svalovou, hloubkovou. I když příčina stále ještě není vyjasněna, jedna z teorií hovoří o souvislosti bolestí s nepoměrem růstu kostí, svalů a šlach. Spekuluje se také o souvislosti se zvýšenou námahou.

Přestože to nemusí být vždy pravidlem, děti si na růstové bolesti stěžují nejčastěji mezi třetím a pátým, a pak mezi osmým a dvanáctým rokem života.

Lék neexistuje, ale…

Dobrou zprávou je, že pokud jde skutečně o růstové bolesti, nehrozí dětem žádné nebezpečí. Lékaři považují tyto problémy za nezávažné a ani na ně nepředepíší žádný lék. Jednoduše proto, že žádný neexistuje. Většinou vám poradí postižené místo jemně masírovat. „To se mi skutečně osvědčilo, ve spojení s Francovkou,“ přitakává maminka desetileté Sandry. Další možností jsou také teplé obklady a v případě úporných bolestí analgetika. Ale s těmi byste se měla mít na pozoru, vzhledem k častému výskytu bolestí. Růstové bolesti navíc trvají jen v řádu desítek minut. Dobré je také vysvětlit dítěti důvod bolesti a to, že bolest brzy odezní.

Kdy jít raději k lékaři?

Zpozornět byste ale měla, pokud bolesti trvají delší dobu, přicházejí až příliš často, objevují se i přes den, a třeba i zesilují. Varováním je také celkové vyčerpání, otok v místě bolesti, případně horečka. Pak je na místě důkladné vyšetření lékařem. To aby vyloučil jiné, více či méně závažné, onemocnění.

Čtěte také:

Reklama