Kdybyste se někdy potulovali po Holandsku a nevěděli kam se vrtnout, vtněte se kousek od Amsterdamu, nedaleko cibulového pole, na předměstí Haagu.

Najdete tady městečko jako pro trpaslíky. Jmenuje se Madurodam a není to město pohádkové. Je tu všechno důležité a skutečné, jen maličké.

Přijde mi to od Holanďanů jako moc zajímavý nápad, shrnout celou slávu Nizozemska na několik set čtverečních metrů.

Byla jsem tam už dávno, ale mám to uložené v hlavě, jako něco co se mi opravdu moc líbilo.

m

Všechno je tady totiž strašně precizně a do detailu vyvedené a dokonce se to pohybuje. Miniletadla rolují po „miniranvejích“ na svým minikolečkách. Ruské kolo velké jako patník a další a další věci.

Hlavně, když jsem tam s mámou vycestovala, bylo to za „komanče“, a tak si asi umíte představit, co to se mnou dělalo, když k nám na začátku prohlídky přiskočil mladík s fotoaparátem a na konci prohlídky jsme si ve stánku už mohli zakoupit vlastní fotky. Koukala jsem na to jako vrána.

mVůbec se mi v Holandsku líbilo. I zmíněná žabí stehýnka jsem okusila zde. Také jsem byla v restauraci s obsluhou „nahoře bez“.

A to prosím v době, kdy tady u nás byl nemravný i rolák bez podprsenky a sex ve filmu s hvězdičkou se odehrával jen o zvuku při záběru na květináč..

Měla jsem oči jako Hurvínek.

Kdo třeba nemá čas okoukat všechny zajímavosti této země, má je v Madurodamu jako na dlani a vlastně udělá od jedné ke druhé jen pár kroků.

Sýrový trh v Alkmaaru, Dům Jana Amose Komenského, palác na Damu, Říšské muzeum v Amsterdamu, chrámová věž v Utrechtu, domy u amsterdamských kanálů a mořské hráze. Všechno, čím Holandsko proslulo, tady můžete najít.

Jenom prostě v měřítku cca 1:30, zato vypracované do nejmenšího detailu a navíc pohyblivé.

Kdo z vás tam kdy byl?

Reklama