Už 20. února vstoupí do kin nová filmová pohádka dnes již „pohádkového klasika“ režiséra Zdeňka Trošky „Nejkrásnější hádanka“. Po oblíbené filmové pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci, kterou Troška natočil už před dvaceti lety s Míšou Kuklovou a Janem Potměšilem v hlavních rolích, zvolil režisér i tentokrát předlohu z pera Jana Drdy. Vybral si dvě klasické pohádky O Matějovi a Majdalence a O princezně, která hádala, až prohádala.

O filmu a o životě jsme se Zdeňkem Troškou hovořili v klubu Divadla Radka Brzobohatého. Jako vždy působil pohodově, na nic si nestěžoval.


• Vypadáte skvěle, zřejmě se Vám daří… Poradíte našim čtenářkám, jak na to?
Nemohu si stěžovat, opravdu musím něco dělat se svou tloušťkou (směje se, přestože zrovna „sundal“ dvě kila dolů). Nedávno jsem se viděl v televizi u Krause a zděsil jsem se, co je to za obézníka!  

Je to trochu problém, protože jídlo je moje největší vášeň. Ale já to nakonec ukočíroval. Žádná dieta! Nezbylo mi totiž nic jiného, než že jsem se naučil – a vřele to všem doporučuji – že jíst můžu jen tehdy, když mám skutečně hlad. Protože ty potvory chutě – ty jsou nesmírně zákeřné!  

Takže jím, jím, a najednou zjišťuji, že mám dost a už nemusím. V momentě, kdy pocítím, že jsem hlad ztratil, končím. A proto teď hlásám – Troško, jez jenom trošku! Když pak nedojím, tak si ten zbytek třeba i nechám na talíři a dojím to až za dvě hodiny. 

Je důležité rozeznat hlad. Hlad se zažene plátkem sýra, krajíčkem chleba, rajčetem, vajíčkem natvrdo… A to se dá opakovat za dvě hodiny znovu. Tak jsem to začal praktikovat.


• Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?
Vejce na všechny způsoby s rajčaty. A potom polévky a omáčky. Když mají v restauracích dobré polévky, dám si klidně čtyři za sebou – česnečku, kulajdu, cibulačku a bramboračku, a pak už nemusím druhé jídlo. 


• Kdy jíte naposledy?
To není vůbec podstatné, jím i třeba v deset večer. Když mi jde doopravdy „huba šejdrem“, mám jednu stoprocentní jistotu. A to je salát z čínského zelí. Stačí čtvrtka, nakrájím ji na kousíčky, posypu Aromatem (kořenící přípravek) nebo Vegetou, pokapu olejem, přidám pár kapek octa, a to je všechno. Pokud mají čtenářky Ženy-in rády česnek, tak si mohou dopřát podle libosti. Fantazii se meze nekladou, takže můžete přidat bazalku i provensálské bylinky. A tuhle lahůdku zobu u televize, nebo když pracuji, a je po hladu. 

• A k jaké práci si tuhle úžasnou pochoutku právě v těchto dnech dopřáváte? Nač se můžeme těšit?
Dokončuju poslední vychytávky na nové filmové pohádce Nejkrásnější hádanka, která vznikla na motivy dvou pohádek Jana Drdy O Matějovi a Majdalence a Jak princezna hádala, až prohádala, která bude mít v kinech premiéru 20. února. V hlavních rolích se představí Jan Dolanský, Taťána Krchovová, Ladislav Potměšil, Miroslav Táborský a mnozí další. Navazuju tak na divácky úspěšnou pohádku Jana Drdy O princezně Jasněnce a létajícím ševci, která vznikla už před dvěma desítkami let.


• O čem pohádka bude?
Je opět v milém líbezném duchu – poetická a úsměvná. A já bych chtěl právě touto cestou všechny Ženy-in pozvat, spolu s jejich dětmi a vnuky. Určitě se moc pobaví. 


Zdeněk Troška (18. května 1953) je český režisér. Pochází z jihočeských Hoštic u Volyně, které proslavil ve svých filmech. Absolvoval středoškolská studia na Lycée Carnot ve francouzském Dijonu a poté filmovou a televizní režii na pražské FAMU, kterou ukončil v roce 1978.


S režisérem Zdeňkem Troškou jsme si domluvili on-line rozhovor v redakci Ženy-in už na tuto středu. Na vaše „všetečné“ dotazy nejen o filmu bude odpovídat od 11.30 do 12.30. Otázky můžete posílet SEM!

 

Reklama