5cc0201d5070bimage.png

Češi si ovšem museli ještě několik let počkat. V češtině byla totiž kniha vydána až v roce 1797, šlo však pouze o úpravu německých adaptací. Robinson Crusoe tedy existuje v řadě verzí. U nás je jednou z nejznámějších převyprávění od Josefa Věromíra Plevy. Ten se nebál určité pasáže knihy výrazně upravit. Například pobyt Robinsona na ostrově zkrátil z původních dvaceti osmi let na deset a dovolil mu se po návratu setkat s matkou.

Robinson se dočkal rovněž několika filmových adaptací. V roce 1954 se příběhu ujali Mexičané. Známější je verze z roku 1997, v níž se hlavní role zhostil herec Pierce Brosnan. Tak trochu novodobého Robinsona si zahrál Tom Hanks ve filmu Trosečník (2000).

V českých luzích a hajích vznikl v roce 1981 loutkový film Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku. 

Pro mě osobně je Robinson Crusoe srdcovkou a knihou, kterou jsem v dětství četla pořád dokola. Jednou za čas se k ní ráda vrátím i v dospělosti. Její hlavní myšlenky platí v jakékoli době. Kniha zdůrazňuje, že i když v životě nejde vše podle našich představ, je důležité vytrvat, nevzdávat se, nenechat se zlomit neúspěchem a jít si zarputile za svým. 

Jak jste na tom vy? Našel si známý trosečník cestu i do vašich srdcí?

Foto: Shutterstock

Reklama