Zpočátku to vypadalo jako projekt bláznivého snílka. Ale malajský miliardář Colin Au si svůj sen opravdu splnil a nedaleko Berlína změnil nevyužitý hangár pro vzducholodě na tropický akvapark! Středisko, ve kterém se neobvyklá atrakce nachází, je situované asi 60 kilometrů na jihovýchod od německé metropole.

Je sobota sedm hodin ráno a my vyjíždíme z Prahy na dálnici ve směru na Plzeň a dál na Braniborsko v sousedním Německu. Cíl cesty – největší krytý akvapark na světě – Tropical Islands. Přibližně po čtyřech hodinách jízdy sjíždíme u Staakowa z dálnice A13 a blížíme se k cíli naší cesty, k obci Brant u Dahme-Spreewaldu...

Tropical Islands „Tropické ostrovy“ jsou umělým exotickým letoviskem, vytvořeným pod klenbou hangáru, původně určeného pro „parkování“ vzducholodí. Podle statistik se jedná o světově největší vnitřní bazén, který může vyhovět až 7 000 návštěvníkům denně. Akvapark se totiž rozkládá na ploše neuvěřitelných 6,6 hektaru.

Samotná stavba je 360 metrů dlouhá, 210 metrů široká a 107 metrů vysoká. Při objemu 5.5 milionu m³ se tak stává jednou z největších „budov“ na zemi podle objemu a je největší samostatně stojící halou na světě bez podpůrných pilířů uvnitř. Hangár stál 78 milionů Euro, ale malajsijská společnost Tanjong miliardáře Colina Aua ho koupila spolu s okolním pozemkem za 17,5 milionů Euro. Přeměna v letovisko s uměle vybudovanou tropickou lokalitou vyšla na přibližně dvě miliardy korun…

Vodní radovánky jsou určené dospělým i dětemStavba byla původně konstruovaná jako hangár pro vzducholodě

U vchodu zaplatíme vstupné (mění se podle sezony) a na ruku dostaneme chytré čipové hodinky, kterými se v parku platí za jednotlivé atrakce, suvenýry i za občerstvení. Hodinky slouží zároveň i jako časový zámek, kterým se odemyká skříňka v šatně.

Uvnitř už na nás čeká laguna z Bali, Jižní moře s dvousetmetrovou pláží či dětský bazén umístěný do skal, tropická džungle, ale i kulinářské speciality asijských a jihoamerických kuchyní. To vše za doprovodu hudebních folklórních souborů z Brazílie, Tichomoří, Kuby a mnoha dalších.

Akvapark ožívá v noci spoustou světelPod kopulí v koši balonu se naskytne návštěvníkům fantastický pohled

Zlatavý písek dováží firma z Itálie, domorodé stavby dopravili z Bali, Thajska a Srí Lanky, kryt hangáru tvoří unikátní membrána propouštějící UV záření, aby se mohli návštěvníci akvaparku při dovádění i opalovat.

Pokud vám po cestě vyhládlo můžete se nejdřív občerstvit v některé z „domorodých“ restaurací, my – protože nás tlačil čas – jsme dali přednos rychlému fast foodu, kterých je tu spolu s různými stánky bezpočet. A pak už hurá na obhlídku!

Tropical Islands tvoří vlastně tři dominanty: Zmiňované Jižní moře s písečnou pláží, Bali lagoon s tropickou vegetací, která tyto dvě části odděluje, a v dalším koutu ohromné stavby najdete Peace Camp, stanoviště pro ty, kdo tu chtějí přespat pod stanem nebo pod širákem a další den zase v radovánkách pokračovat. Samozřejmě za poplatek…

Akvapark doslova přetéká spoustou vodních atrakcíMůstky, vyhlídky, vodopády...Zatímco Jižní moře je jeden velký bazén, Bali lagoon se orientuje na zábavu. Nechybí vodopády, whirlpool, masážní vany, bublinkové koupele, vířivky nebo klikaté tobogány. Oba bazény mají průzračnou vodu o teplotě v rozmezí 28–31 ºC – obzvlášť příjemný pocit v kontrastu se současným počasím, které panuje venku. Nádherný zážitek na vás čeká v noci, kdy se celý park rozsvítí a po obvodu bazénů se rozzáří mnohobarevná světla, která navozují romantickou atmosféru.

Za pečlivou prohlídku stojí rozsáhlý deštný prales – tuto atrakci rozhodně nevynechejte! Zelený kopec, který jako by tu stál odjakživa, je porostlý bujnou vegetací – kobercem asi 20 tisíc rostlin, keřů a stromů. Všechno působí absolutně přirozeným dojmem. Iluze tropů je dokonalá: klikaté cestičky, kvetoucí orchideje, banánovníky, liány a další popínavé rostliny, malé můstky přes bažiny, šumící vodopád padající do jezírka a všude na vyvýšeninách krásné vyhlídky na lagunu a pláže. Kulisu dotváří stále se měnící zvuky deštného pralesa s koncertem ptáků a hlasy zvířat…

Tropical Islands v číslech

• Stavba: 107 m vysoká, 360 m dlouhá, 210 m široká
• Plocha střechy 11 000 m², objem bazénů 5,2 m³, rozloha 6,6 ha
• Maximální kapacita – 7000 lidí
• Roční provoz: 30 milionů euro
• Servis: 800 zaměstnanců
• Vstupné: od 15 do 20 eur za čtyři hodiny, celodenní 24 euro 
• Vzduch: 25–28 ºC, voda 28–31 ºC, vlhkost vzduchu 30–50 %

Výčet atrakcí by mohl pokračovat: plážový volejbal, ping-pongové stoly, můžete se třeba i nechat pomalovat henou, povozit se na ruském kole a v neposlední řadě můžete jako my vystoupat v balonu až pod samou střechu haly. Až se vám z toho zatočí hlava (jako nám, když jsme za vyhlídkový let každý zaplatili 12,5 euro)!

Návštěva Tropical Islands ale rozhodně stála za to. Vkusná kombinace tropického parku, průzračné vody, příjemného pohostinství a služeb posunula hranice zábavy zase o kousek dál. Pokud rádi cestujete a rozhodně si momentálně nemůžete dovolit drahou dovolenou kdesi daleko za oceánem, naplánujte si příjemný výlet na víkend. Z Prahy je to jen asi 270 kilometrů…

Láká vás návštěva takové atrakce i za vyšší cenu, nebo dáte raději přednost výletu v tuzemsku? Už jste někdy navštívila nějaký zahraniční akvapark a kde? Jsou podle vás v Česku podobné příležitosti k relaxaci? Kde?

Reklama