Troll internetový je většinou ve skutečném životě osoba tichá, nenápadná, kterou byste pravděpodobně přehlédli. Bohužel má tak trochu problém sám se sebou. Obvykle totiž všem ostatním závidí. Cokoliv. Třeba to, že mají práci, která je baví. Nebo že nic není už tak, jak bejvávalo. Nenávidí každého, kdo má jiný názor než on. Není spokojen se svým životem a řešení vidí v tom, že bude dštít pomyslnou síru. Ta v tomto případě představuje provokativní, urážlivé a jakoukoliv logiku postrádající komentáře prakticky na jakékoliv téma. Troll má spoustu času. Bude reagovat v časných ranních hodinách, odpoledne i po půlnoci. Kde ten čas na vysedávání u internetu bere, je tak trochu záhadou. Jako by snad nic jiného nedělal.

5bc5cd5068056obrazek.png

  • Na druhou stranu je to „znalec“ mnoha věd a oborů. Ví všechno nejlépe. A má potřebu to světu říct. Nejvíce exceluje v domácí i světové politice, ale cítí se být erudován také v  psychologii, ekonomii i chovu akvarijních rybiček či mamby zelené.  

Tzv. trolling využívají poslední dobou ovšem také sociální specialisté. V takovém případě je dotyčný troll placený za to, že šíří fake news nebo vyhrocuje diskusi pod zadaným tématem. Setkáte se s ním samozřejmě na zpravodajských webech a v míře více než hojné se vyskytuje hlavně na Facebooku.
 
Jeho silnou stránkou je pocit anonymity. Profil trolla proto často neobsahuje obrázek. A samozřejmě ani pravé jméno. Často se jmenuje jako nějaká veřejně známá osoba. A také jeho profilovka, když už je, bývá ukrutně cool. Občas používá jméno velmi všední a časté jako třeba Pepa Novák (normální Novákové prominou).

Jak neztrácet čas a nervy s trollem?

Samozřejmě je nejlepší do internetových diskusí vůbec nechodit. Určitě existují stovky možností smysluplnějšího trávení vašeho vzácného času. Když už vám zvědavost nedá, v zájmu zachování svého duševního zdraví se můžete řídit jednoduchou radou.  

  • Když v diskusi narazíte na trolla, nereagujte!

5bc5cd72def5bobrazek.pngKaždý (hlavně smysluplný argument) mu činí neskonalou radost a posiluje jeho touhu po odvetě. Ještě na dvě tři hodiny budete tak zabíjet svůj čas, abyste dokázali nemožné – přebít trolla. Existuje dokonce internetový pojem „Nekrmte trolla“. Pokud totiž trolla nenakrmíte svými reakcemi, přestane jej jeho aktivita brzy bavit. A půjde prudit, tj. „trolit“ zase někam jinak.

  • Nenechte se zmást tím, že troll má obvykle v diskusích podporu dalších jemu podobných. Stejně jako vlk útočí troll ve smečkách, hlavně ten profesionální (placený).

Trolla můžete nahlásit. A je to správné. Na druhou stranu se obvykle objeví za chvíli krátkou pod jiným profilem, takže jeho aktivita pokračuje. Je to prostě nezničitelný troll.
5bc5cd642e4c2obrazek.png
 
Inu, trolling a lidská blbost jsou zřejmě nekonečné. A často jdou ruku v ruce. Ať se vám na internetu i tak líbí.

Tip navíc

Dne 27. října se ve Studiu Švandova divadla koná premiéra hry Trollové mezi námi mladé autorky Barbory Hančilové. Vezměte do divadla své příbuzné, kolegyně, kamarádky, kteří se občas ztrácejí v sociálních bublinách a dezinformacích na internetu. „Ocitáme se v době post-pravdivé, v níž se zamlžuje hranice mezi pravdou a lží, mezi realitou a fikcí, a to především ve veřejném a politickém prostoru. Lidé přestávají věřit takzvaným mainstreamovým médiím. Velká skupina obyvatel naší země dnes za každou událostí vidí jakési spiknutí. A to je podle mě opravdu velký problém,“ říká ke svému počinu autorka inscenace. 
nejnovější inscenace Švandova divadla Trollové mezi námi

Přečtěte si také:

Reklama