Jestliže máte to štěstí, že vám balkón, terasu či zádveří převážnou většinu dne zalévají sluneční paprsky, pak máte nejspíš problém s výběrem letniček, které by vám tento prostor zkrášlovaly. Oblíbené muškáty, petúnie či surfinie sice slunce milují, ale čeho je moc, toho je příliš. Musíte je neustále zalévat, a přesto jejich proschlé květy a listy nenadělají příliš parády. Existují ale lepší kandidáti, kteří zvládnou i tyto náročné podmínky bez ztráty kytičky.

Gazánie

5f0d8fc29d1e1obrazek.png
Foto: Shutterstock

Přestože jsou ve své domovině, jíž je Afrika, trvalkou, u nás se pěstují jen jako letničky. Při správném zazimování ale přečkají i do další sezóny. S kopretinami příbuzné krásky vynikají pestrobarevnými květy velkými kolem 10 centimetrů, ale také svými zajímavými listy. Pěstovat je můžete v záhonku i v nádobě – dorůstá výšky maximálně 40 cm, podle daného kultivaru. Přímé slunce jí nevadí, naopak. Pokud by jí scházelo, nepokvete. A náročná není ani na zálivku – nesnáší přemokření.

Kosmatec

5f0d900780290obrazek.png
Foto: Shutterstock

Z Afriky pochází i další květina s pestrobarevnými květy tvarem podobnými sedmikráskám. Její dužnaté listy, které pokrývá voskový film, připomínají sukulent. I ona díky nim dokáže skvěle hospodařit s vodou, takže není náročná na zálivku a odolá i přímým slunečním paprskům. Přímo je totiž vyžaduje, jinak vám ani nevykvete. Na výběr máte z celé řady kultivarů – některé jsou vhodné do truhlíků, jiné přečkají zimu ve skalkách.

Šrucha 

5f0d903c3a8c1obrazek.png
Foto: Shutterstock

Sukulentní, na vodu absolutně nenáročnou trsovitou rostlinou vhodnou na přímé slunce je i šrucha velkokvětá. Pestrými barvami hýřící plné květy ozdobí od června do srpna každý jižně orientovaný prostor. Vykvetou ale jen v případě, že je k tomu vyzvou sluneční paprsky. Daří se jim ve skalkách i nádobách – ovšem jen v propustné zemině.

Na přímém slunci skvěle obstojí i teplomilné a suchomilné bylinky. Například levandule, tymián, mateřídouška, yzop, šalvěj, saturejka a další. Kromě toho, že krásně vypadají, nádherně voní a mohou i odpuzovat hmyz, tak vám dobře poslouží i v kuchyni.

Čtěte také: