Na film jsem šla s neutrálními pocity, takže budu snad trochu objektivní recenzentka :-) No, přiznám, že jsem se těšila na Brada Pitta v podobě svalovce a Orlanda Blooma (jako Legolas byl úúúžasný!).
Musím říct, že zpočátku jsem se celkem nudila, ačkoliv film začínal velkým šikováním válečníků na bitevním poli, triumfálním vítězstvím Achilla (Brad Pitt) v boji muže proti muži, přehlídkou jeho svalů, síly, mrštnosti a floutkovství. Pak se teprve začal odvíjet děj...


Trojský princ Hector (Eric Bana) a jeho bratr Paris (Orlando Bloom) jsou na mírovém jednání u Spartského krále Menelaa, Paris se však zamiluje do královy manželky Heleny. Spojitost s bájí o Paridovi a třech bohyních, jimž měl rozsoudit jejich spor, která z nich je nejkrásnější, zde není zdůrazněna, proto je v celém filmu jaksi nepochopitelné, proč by se zrovna krásná Helena zamilovala do nezkušeného Parida... Zvlášť, když je ve filmu vykreslen jako jalový slaboch (kde je konec Legolasovi?!). Všichni snad vědí, jak to pokračovalo. Helena byla unesena, Menealos se naštval a vytáhl do bitvy proti Tróji spolu se svým bratrem Agamemnonem a bájným rekem Odysseem. Do války se vydá i mladý nafoukanec Achilles, který si chce účastí zajistit věčnou slávu hrdinovu. Válka trvala několik let, Achilles zabíjí Hectora a vláčí ho za svým vozem okolo Tróje na výstrahu všem obyvatelům.


Nejdojemnější scénu filmu zajistil svým úžasným hereckým projevem Peter O'Toole prosící Achilla o vydání těla svého syna, aby jej mohl pohřbít dle zvyků. I samotného Achilla to donutí uronit slzu...
Jak to bylo s Trojským koněm všichni víme... Trója je dobyta, král zabit, Paris se trefuje Achillovi do jeho pověstné paty, a tím vykazuje v poslední scéně svůj první mužný čin filmu.


Ambice i rozpočet filmu byly velkolepé, výsledek mi připadal poněkud rozporuplný. Kašírované kulisy, antické sloupy ze sádry, davové scény viditelně vytvořené počítačem. Snad i starý Ben Hur měl kvalitnější výpravu. Ale to je můj osobní názor, méně kritickému divákovi to třeba vadit nebude, zejména pokud se zaměří třeba na tělo Brada Pitta :-). Zřejmě nejlepším článkem filmu byl Hector v podání Erica Bany, škoda, že mu režisér neposkytl více prostoru. Co na závěr? Pokud se chcete podívat na odpočinkový film, zhlédnout pár bitev, podívat se, jak vypadá 2 000 počítačových lodí na moři, vřele vám Tróju doporučuji. Rozhodně se však podle ní neučte řecké báje, protože jde o velmi volné zpracování skutečné Homérovy Iliady.

Troja USA 2004
Režie: Wolfgang Petersen, Scénář: David Benioff, Kamera: Roger Pratt, a.s.c.
Hrají: Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom, Diane Krugerová, Peter O"Toole a další  

Reklama