A je to snad jednodušší než květinou? Je to levné, efektivní a rychlé. A navíc máte vedle sebe živého tvora, který tu na vás bude čekat i po dvou týdnech dovolené… pokud ho kolegyně zalije… a třeba i o nějaký ten lísteček větší, širší nebo kvetoucí…

 

Vliv na psychiku

Podle projektu Plants for People, který se před několika lety rozběhl v několika zemích západní Evropy, je dokázáno, že zelené rostliny ovlivňují náladu, zvyšují chuť do práce, snižují stres, zvyšují vaši produktivitu a vůbec mají pozitivní vliv na zdraví.

 

Čistí vzduch

Levně a účinně čistí vzduch, zvlhčují ho a zelená barva navíc přitahuje oči unavené prací u obrazovky počítače. A jak známo, zelená oči uklidňuje.

A jak se dočtete níže, spousta rostlin funguje jako účinný lapač nežádoucích a zdraví škodlivých prachů a energií z prostředí. Jsme jimi doslova obklopeni na každém kroku, zvláště pak v kanceláři, škodlivé látky vylučují kopírky, monitory počítačů, koberce, nátěry na zdech, laky, nábytek, dokonce se tvrdí, že my lidé za sebou zanecháváme stopy parfémů, laků na vlasy, deodorantu, pracího prášku na oděvu. Vše to jsou stopová a zanedbatelná množství, ale ve výsledku přece jen ovzduší v místnosti ovlivňují.

 

Druhý domov je také důležitý

Rostliny dělají kancelář krásnější a útulnější – a co si přát víc. Když si spočítáte, kolik zde strávíte času, pak je pro vás vaše pracoviště druhým domovem. Někdy dokonce i tím prvním, jelikož tam trávíte víc času než doma.

A není-li váš zaměstnavatel dokonalý asociál, pak musí pochopit, že odpočatý, relaxovaný a klidný pracovník zastane víc práce než stresovaný a zhádaný se svými spolupracovníky.

 

A pár tipů pro některé vhodné adeptky na vaše pracoviště.

 

Dracena:

Je ideální na světlá místa. Postavte ji k elektrickým zásuvkám. Vytvoří účinnou překážku mezi vámi a škodlivými elektromagnetickými vlnami.

 

Aloe:

Aloe vera je vhodné nejen jako léčivka, ale v rohu místnosti bude neutralizovat špatnou energii, která se v rozích místností kumuluje.

 

Brambořík:

Sezonní brambořík je jako stvořený na chodby či uvítací předmístnosti. Či jen někde ke dveřím. Působí domácky a váže na sebe dobrou energii plynoucí zvenčí.

 

Fíkus:

Harmonizuje vibrační pohyby, je to ideální rostlina pro velké haly, zasedačky a jednací sály. Uklidňuje velký a chaotický pohyb, navíc zvlhčuje ovzduší. Vyhovuje mu světlé stanoviště.

 

Tlustice:

Podobně jako brambořík zachycuje dobré a vítané vibrace a navíc nepotřebuje skoro žádnou péči.

 

Yuka:

Hodí se k počítači, kde neutralizuje škodlivé vyzařování. Navíc jí vyhovuje dobře větrané, teplé a světlé stanoviště.

 

Banánovník (Musa)

Výrazně zvlhčuje ovzduší díky velké ploše svých listů, počítejte s větší spotřebou vody na jeho zálivku.

 

Pamatujte, že každá zelená rostlina je vítána, čím víc, tím líp. Ale zase se nenechte strhnout nadšením a neudělejte z kanceláře květinářství!

 

Pomocný zdroj: Holandská květinová kancelář