Dnešní téma je poměrně vážné, a hlavně vážené. Prezidenta máme jen jednoho. Miloš Zeman bude v pořadí jedenáctý od vzniku naší republiky.
Dnes si pustíme dvě ukázky. Na první můžeme vidět prvního prezidenta T. G. Masaryka. To byl asi úžasný člověk, škoda, že jsem ho nezažila.
První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk na unikátních záběrech se zvukem.
A tady je Antonín Novotný, komunistický prezident v 50. a 60. letech 20. století. Toho jsem taky nezažila, a vůbec mi to nevadí.
Tématem dne je: Prezident.
- Zajímáte se o politiku, a tedy i o prezidenta?
- Byly jste volit prezidenta?
- Co si myslíte o Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi?
- Máte nějaké zajímavé zážitky, příběhy, zkušenosti... s prezidenty?
- Zajímají vás prezidenti v historii naší země?
To vše a ještě mnohem víc budeme probírat. Mimochodem přečtěte si článek o našem prvním prezidentovi T. G. Masarykovi, který by dnes slavil narozeniny. S tímto tématem dnes soutěžíme!
A jako vždy jedna ze čtenářek získá za svůj příspěvek úžasnou knihu A. Indridasona: Propasti. Je to další ze severských detektivek, máte se na co těšit. Příspěvky posílejte dnes 7. 3. nejpozději do 14.30 hodin na e-mailovou adresu níže. Ještě upozornění - pokud byste poslala fotku, musí jít (kvůli autorským právům) o vaši fotku a jejím zasláním dáváte redakci souhlas k jejímu bezplatnému uveřejnění v tomto tématu.
- Redakční e-mail: redakce@zena-in.cz
- Předmět: PREZIDENT
Nový komentář
Komentáře
archivni dokumenty je zajimave tema ...ve skole se tato doba prechazela
Ráda vidím staré archívní záznamy.
free — #48 přesně, ono není všechno růžové
moje tchýně za Masaryka sloužila u sedláka a vzpomíná na tu dobu velice kladně...zdravé jídlo, dobrý režim...
Opradu bylo za první republiky všechno poctivé nebo se na to zlé zapomnělo a naše doba na tom bude stejně?
átéčko — #22 Pěkný příspěvek

politika není moje hobi
Lukáš Čejka — #43 tak za to by som ruku zdvihla.. Poriadok sa mal urobiť, ale teraz už je neskoro. Škoda, toto bremeno si nesieme do budúcnosti a neviem, neviem, kedy a ako ho ktorá generácia z tých pliec zhodí.
o politiku se nezajímám a myslim si že jich je tam moc
no, zajímavé některé názory, každý má v něčem pravdu
haluška — #39 stejne jako denacifikaci - zakaz a rozpusteni komunistickych politickych stran, zakaz propagace komunismu vcetne uzivani symbolu, vyrazeni clenu komunisticke strany z verejneho zivota - nesmeli by zastavat zadne verejne funkce, trestni potrestani pachatelu zlocinu a to vcetne clenu tajne policie, soudcu ..., atd.
o to je to horsi , ze model - priklad, jak se vyrovnat se zlocinnym totalitnim systemem a ideologii tu je, prave z povalecneho obdobi a neudelali jsme nic
zajímavé komentáře - pobavila jsem se.
Prečo je môj príspevok zaradený do "Dnešného vydání" a nie do noviniek?
odsunúť komunistov do Ruska? alebo kam? To asi nie je dosť dobre prevediteľné, alebo sa písomne zriecť princípov komunizmu? Alebo ako?
Lukáš Čejka — #38 a to je celkom zaujímavý názor. Ako by si si to predstavoval? Dekomunizáciu.
haluška — #37 ja myslim, ze komunisti jsou naopak vnimani az prilis vstricne a skoro to vypada jako ze "ono se zase tak moc nestalo ..."
proste stejne jako v Nemecku a Rakousku po valce probehla denacifikace mela u nas probehnout dekomunizace, bez toho je to obdobi komunisticke totality nezridka vnimano jako jakysi pouhy prehmat ...
to je muj pohled na vec a jsem srozumen s tim, ze jsem s nim pomerne osamely, ale preci jen si ho podrzim
Lukáš Čejka — #35 vieš, ja som vtedy nežila a teda o tom ako to bolo, viem len zliteratúry aj to v mnohom poplaten vtedajšiemu režimu. Moji rodičia sa doma o politike nebavili a nás deti pred jej vplyvom dôsledne chránili, a preto aj ja múžem mať do určitej časti informácie skreslené. Mne išlo len o to, že teraz keď sa povie komunista, tak sa pomaly vždy rozpúta novodobý hon na čarodejnice a inkvizícia v trochu pozmenenej forme. Nemali by sme sa zaoberať ideológiami, ale snežiť sa vrátiť k základným morálnym pravidlám., ale to by chcelo odvahu a urobiť hrubú čiaru. Nezabudnúť, ale nebabrať sa v h..e, čo aj tak smrdí.
haluška — #34 z lidí, co znám, tak ne. Za lidi narozené v ´81 v celé zemi nemůžu sloužit.
Tak jako tak, i kdyby někdo tvrdil, že Kajínek je vinen/nevinen, je mi to fuk, co si myslí, já osobně nemám při ruce jeho soudní spis, abych mohla říct tak, či tak, vždycky tu bude prostor k dohadům, protože informace o kauze nám zprostředkovala média. Nadto, svých vlastních starostí mám teď více než dost.
Vadilo by mi komoušství a popírání holocaustu, když teda mluvíme o těch politických tématech, to jsou pro mě hodně osobní věci, ale jinak svoje známé a kamarády nelustruju a spíš hledím na to, jak se chovají, jestli je na ně spoleh atd.
haluška — #33 zadny clen predsednictva ksc a tajemnik uv ksc z padesatych let neni slusny clovek ani nevinny
A to uvolneni - mysli tim autor napr. to ze osobne Novotny zakazal filmy jako O slavnosti a hostech? Ono kdyz to napise ten autor takto obecne a srovnanim mu je pocatek padesatych let - tedy doba do smrti Stalina, tak to skutecne - s jistou zvracenou logikou - muze brat jako uvolneni, zcela ale pomiji to, ze se Novotny nezjevil na presidentske zidli odnikud, ale z vrcholnych stranickych funkci, ze kterych se podilel na celem deni od 48. Jinak receno - ano, za jeho presidentovani uz neprobihaly procesy jako za presidentovani jeho predchudcu - ono uz taky nebylo koho takto pronasledovat, "tridni nepratele" byli z vetsiny zlikvidovani.
peetrax — #32 a naozaj medzi tvojimi vrstovníkmi nemáš takých prívržencov?A je pravda, že tiež nemôžem všetkých mladých hádzať do jedného vreca. Ospravedlňujem sa ti a všetkým mladým, ktorých spomínané udalosti poburujú
Lukáš Čejka — #29 tak som si začala postupne čítaž o Novotnom a je tam napríklad toto
"
Prezident Novotný bývá dnes často démonizován – bývá označován za
suchopárného aparátčíka, za člověka bez fantazie, bez
vzdělání. Toto hodnocení ale není vůči Novotnému spravedlivé –
faktem totiž je, že za jeho prezidentského období, se českoslovenští
občané těší relativně nebývalé míře osobní svobody, jaké se
netěšili nikdy předtím (míněno od roku 1948) ani nikdy potom
(po roce 1968).
28. ledna roku 1975 Antonín Novotný, prezident který, patrně aniž sám
chce, dovede komunistickou stranu k tzv. pražskému jaru,
umírá."
Idem na ďaľší článok.