Malajsie není jen o lidech, nakupování, jidle a cestování, i když dnešní téma souvisí i s výlety do přirody. Dnes jsem se totiž rozhodla napsat vám něco o zdejší drobné i větší zvířeně, která občas dokáže pěkně pocuchat nervy rozmazleného Evropana.
Tak především ještěrky. Nejrozšířenější jsou malí gekonci. Maličkatá roztomilá stvoření, na která si prostě zvyknete. Najdete je ve městě i přirodě, láká je světlo a teplo. Což bohužel nabízí nejen pouliční osvětlení, ale i váš byt. Mnohokrát jsem se plížila po bytě a vyděšeně očekávala vetřelce s revolverem nebo něco na ten způsob, 
Ještěrky ale nemusí být jen roztomilé. Obzvlášť když měří něco okolo jednoho metru a jmenují se Monitor Lizzard. Vypadají jako malí krokodýli a stejně jako oni dokažou z naprosté nehybnosti během vteřiny vyvinout neuvěřitelnou rychlost, když je vyrušíte z rozjímání. Snad prý v ohrožení dokáží člověka i pokousat, ale to naštěstí z vlastní zkušenosti nevím. Už jsme ale jednoho lovili v chatce u moře. Těžko říct kudy se tam dostal, ale za postelí se mu evidentně líbilo. Po tom, co jsem s touhle obludou odmítla strávit noc v jednom pokoji, společně s manželem se nám ji podařilo chytit do igelitky a vynést ven. Pravda, moje účast spočívala v lehce hysterickém skákání po posteli a lehkým pošťuchováním návštěvníka smetákem, ale dokázali jsme to a nikdo nebyl zraněn.

Horší vzpomínku na mini-krokodýla mám také z víkendu na pláži. Jednou jsem se vracela po slunění do chatičky a osleplá sluncem se vrhla rovnou do koupelny. No, stav mých očí si říká o nějakou tu optiku, a tak jsme musela chvili mžourat směr záchodová mísa, abych zjistila, co že to vlastně vidím. A když mi to došlo, vylétla jsem z chaty jak čert z krabičky, sdělujíc manželovi, že do záchodové mísy se napasoval Monitor Lizzard, hlavou napřed, jen ocas koukal ven. Ani jeden z nás neměl příliš odvahy to řešit, a tak jsme požádali majitele resortu o nějakou akci. Uklidnil nás, že se o to postará a že se to občas stane. Ještěr si najde cestu do chaty a v koupelně se chce napít z mísy (to jsou mi chutě), ale je moc velký na to, aby se dostal ven a tak se prostě utopí. Nic moc, že? Usadila jsme se venku a čekala. Za chvilku pan majitel vyšel ven a mířil do chatky s lahví sava a smetákem. Než jsem si srovnala, na co asi potřebuje zrovna takové náčiní, ozvaly se z nitra koupelny zvuky, které mě nenechaly na pochybách. Že rázný venkovan řeší situaci mnohem složitěji, než aby ubožáka vytáhl ven a odnesl. Ozvalo se spláchnutí a pan majitel vyšel ven se spokojeným výrazem po dobře vykonaném díle a byl moc překvapený, že ho prosím o jinou chatku, vždyť přece použil po akci to savo...

Samostatnoou kapitolou jsou moskyti a jiná kousavá havěť, ale nebudu vás unavovat sčitáním všech šťípanců a mými preventivními úvahami o životě s malárií... Prostě každá mince má dvě strany, a ačkoliv tvrdím, že žijeme v ráji, vždycky se najde něco příliš pozemského, co mi za pravdu nedává... ale dokud jsou to jen takovéhle maličkosti, ještě nad tím přece můžu jen mávnout rukou a užívat si!
Nový komentář
Komentáře
hancze: jsi jedinej duvod, proc na clanky vubec chodit. Ty tvoje jsou tady davno to nejlepsi, co je schopen tenhle server poskytnout.
Ze slepice radeji kdakaji jinde, neni tvuj problem!
Meander:
tak tohle fakt nemusím, to by byla moje smrt
Jo, s gekonkama si člověk užije :o) Minulý rok v Asii se nám jednoho podařilo "vystíhovat" baterkou, kterou jsme na nějk blikali, že to nakonec nevydržel a utek :o) Gekonci jsou super, horší jsou švábi, když jsou na zemi, tak mi nevaděj, ale když vám v noci leze po ruce... Na druhou stranu, tuhle po mě v noci na chalupě lezl škvor a těch potkanů máme tady v Praze taky požehnaně. Naštěstí tu nejsou otevřené kanalizace jako v Asii... (když si vzpomenu na malajský Georgetown - no fuj :o(( ... takže ty potkani nejsou tolik vidět.
Křeček: mám nafocenou úžasnou tarantuli z letošní dovolený-z Tusconu(Arizona)další havěti tam bylo taky habaděj(chřestýši a další hadi..)
mezi těmi z dnešního vydání opravdu výjimka
Jsem si říkala, že ti naši evropští předkové museli být pěkně tvdý a odolný lidi, když tam v těhle podmínkách dokázali bez dnešních vymožeností civilizace přežít
Jinak moc hezký článek
Zila jsem jako dite ve Vietnamu - meli jsme doma gekona Zuzanku
s vsude okolo byla spousta svabu a krys.
Kdyz se nam i tito dostali do bytu
hancze: Za gekonky buď ráda, vychytávají hmyzáky i pavouky
Asi to nebudou městské krysy. Budou to potkani, ne? Krysy jsou poměrně vzácné i tam u tebe v Masajově
Super popis
Hanczce, a co pavouci? Já jsem hysterická i z těch obyč. českých.
hancze: hezký
, a ta krysa, jak krásně
hancze: krásný počteníčko takhle po ránu. Občas vám, co žijete někde na opačném konci světa, závidím, ale.......
hancze:
...hezkej článek....
..... těd ale fakt nevím.....
.. asi jsem nakonec ráda, že za "chatkou" moře nemáme a na malý krokodýlky půjdu rači do zverimexu.....
Prorvala jsem se tady prvnimi mesici, prokricela prvnimi lety a uz teda reaguji potichu, ale szit se s tou haveti proste neumim, nechci, nehodlam...
Nemame tady ( myslim ) ty jestery, zato teda aligatoru pozehnane a snazim se nekoukat na hladinu, ale nedari se a furt vidim ty jejich cerny hlavy a rikam si : co kdyby prestali byt konzervativni a napadlo je vydat se za mnou?
No jo...