Víte, co to je bleší kožešinka?

Ale no tak, není to nic hambatého. Byly to přívěsky z vycpaných sobolů, kun, lasiček, tchořů a jiných smrdutých zvířátek, které na sebe měly lákat obtížný hmyz. Dámy v 16. století si je zavěšovaly k šatům. Je otázka, zda tím odérem neodpuzovaly jen hmyz.

 

A co takhle kujony?

To není nadávka, ale rukavice ze psí kůže. Také vynález ze 16. století.

 

Bombilátka

Nejsou malé bombarďáčky, ale drobné ozdůbky na čepcích vyrobené ze skla, cínu nebo

mosazi.

 

Kordule

Není nejmladší dcera Veroniky Žilkové, ale vesta nebo živůtek dámského kroje nebo také selský čepec, který se nosil pod šátkem. Ale proč by Kordula nemohla nosit korduli?

Jestli se pomamí....

 

Ropa

Ano, z něčeho takového se vyrábí benzín a jiné civilizační produkty, ale v historických dobách se do ní halily ženy jako do pláště. No ta naše ropa by je taky zahřála.

 

Fazzoletto

Nechte si zajít chuť, protože to není fazolové jídlo na způsob rizota. Těžko by se asi žvýkal krajkami zdobený kapesníček, oblíbený v renesanční Itálii.

 

Páteříček

Ani páter drobné postavy ani brouk, ale milá ozdobná věcička ze zlata, vykládaná drahými kameny, podobná růženci .Už od 14. století si jím bohaté ženy zkrášlovaly oblast kolem pasu. Byla to jakási obdoba dnešních řetízkových pásků. Až na jeden detail. Asi by s námi neměnily.

 

Čuba

Není hanlivě fena ani jiná nadávka. Je to mužský plášť. Patrně nebyl ušit ani z čubí kůže.

 

Kulhavá sukně

Zářný příklad, jak šla, vlastně kulhala, móda proti zdravému rozumu. Není to zase tak dávno, kdy se sukně utažená u kotníků tak, že znemožňovala normální chůzi, stala hitem. Psal se rok 1910. A představte si, že si to v ní dámy vesele kulhaly čtyři roky.

 

A tak bych mohla pokračovat superpelicemi, kacafírky, otáhlicemi a famfulicemi do nekonečna.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svět módy a odívání dokáže být i docela zábavný, ne?

Reklama