Zd
á se vám, že je znáte. Máte ten pocit především proto, že vám každou chvíli prostřednictvím televizních obrazovek či rozhlasu vstupují do soukromí. Jsou známí a vy někdy zatoužíte alespoň na chvíli si s nimi vyměnit život. Připadá vám, že právě proto, že jsou populární a na většině fotografií se usmívají, nemohou mít žádné problémy.

 

Ale problémy se nevyhýbají nikomu. Ani jim. Možná o nich nevíte, nebo o nich máte jen nepatrné tušení prostřednictvím bulvárních časopisů a novin. Chcete se dozvědět víc například o zpěvákovi Janu Nedvědovi, moderátorce Mirce Čejkové nebo o herečce Evě Holubové? Nenechte si ujít dokumentární seriál Třináctá komnata, který bude vysílán až do března každé úterý na prvním programu České televize.

 

Autorkou projektu je Iveta Toušlová, která vysvětlila hlavní cíl Třinácté komnaty: „Třináctá komnata vznikla natruc bulváru, který lidská dramata skandalizuje, zplošťuje a přetavil je na předmět svého zisku.“

Vypravěčem a zprostředkovatelem příběhu je vždy novinář. Mapuje osudy známé osobnosti, ptá se jeho blízkých na okolnosti, a především se snaží o příběhu sám přemýšlet. Není to jen němá výpověď o osudu někoho známého, ale novinář navíc sám příběh komentuje. „Novinář vás příběhem portrétované osobnosti vede. Prozradí, proč si ji vybral a co ho na jejím životním příběhu fascinuje. Hledá nejen odpovědi na to, proč se určité věci staly, ale sám je - na základě zjištěných skutečností – i hodnotí. Veřejně a přímo. Jde tedy de facto i on s kůži na trh,“ dodává Iveta Toušlová.


První díl bude odvysílán dnes, 3. ledna ve 21.30 hodin. Novinářka Jana Ciglerová v něm otevře třináctou komnatu moderátorky Terezy Pergnerové. Příběh začíná v době největší popularity, pokračuje závislostí na heroinu a končí současností, kdy Tereza již drogy nebere a snaží se začít znovu. Třináctá komnata v lednu ještě představí Daniela Landu, Richarda Müllera a Jana Nedvěda.

Zaujal vás tento cyklus dokumentů? Budete se dívat? Napište, s jakou ze známých osobností byste si alespoň na okamžik vyměnila život.

Reklama