Nevím, čím jsem si to zasloužila, ale výše uvedená kojenecká libůstka se naší rodině obloukem vyhnula, i když pro ni máme pojmenování. Potkáme-li venku maminku nebo tatínka tlačící kočárek s velmi hlučným obsahem, hlásí moje milá dcera, že miminko trápí Duchprduch. Rodiče takových dítek se pak v několika prvních měsících života jejich miminka stávají vynalézavými bojovníky proti neviditelnému zlu a zejména v pokročilých nočních hodinách jsou ochotni vyzkoušet prakticky cokoliv
.

  

Proboha proč?

Ve Velké knize o mateřství od Markéty Behinové a Kláry Kaiserové se o tříměsíční kolice píše následující: „Není známá příčina ani způsob léčby a nemá žádné charakteristické rysy nemoci, jedině snad to, že dohání rodiče k nervovému kolapsu.“ Jiné prameny popisují příčiny vzniku tříměsíční koliky jako důsledek toho, že novorozenec přichází na svět s mnoha nevyzrálými tělesnými systémy a trvá potom nějakou dobu, než dojde k postupnému a úplnému „doladění“ všech tělesných funkcí, a to se bohužel týká i zažívacího traktu.

Symptomy bývají následující – ublinkávání až zvracení, nadýmání spojené s bolestí bříška, někdy průjem či naopak zácpa.

Uvedené obtíže je vždy vhodné konzultovat s pediatrem, aby se vyloučila některá závažnější onemocnění. Pokud dětský lékař shledá kojence naprosto zdravým a prospívajícím, patrně se dozvíte, že děťátko trpí onou magickou tříměsíční chorobou.

Jak se projevuje?

Kolikové bolesti přicházejí nejčastěji v podvečer, čas od času potrápí svého nositele s přestávkami i v průběhu dne. Koliky jsou charakteristické nafouknutým bříškem, kdy ve střevech dochází ke kvašení s nadměrnou tvorbou plynů.
Spektrum hlasových projevů postiženého je různé, ale maminka je většinou schopna „kolikový pláč“ odlišit od pobrekávání, majícího jinou příčinu. Děťátko spíše naříká, někdy přitahuje nožky nahoru směrem k bříšku a zatíná pěstičky. Vše probíhá v návaznosti na jídlo, miminko je po krmení (nejčastěji večerním) neklidné a pláče. Stává se, že normálně usne, ale během půl hodiny se probudí a opět pláče. Opakuje-li se tento scénář takřka denně v přibližně stejnou hodinu, diagnóza je téměř stoprocentní! Odhaduje se však, že u 10-30 % dětských pacientů se za diagnózou tříměsíční koliky schovává alergie na bílkovinu kravského mléka (daleko méně častá je v ČR intolerance k mléčnému cukru – laktóze). Zpozorněte především v případě, že obtíže přetrvávají i další měsíce po ukončení prvního, ale především druhého trimestru. Proto při dlouhotrvajících problémech navštivte raději pediatra a poraďte se o dalším postupu. V případě, že nekojíte, lékař pravděpodobně doporučí malému trpiteli vhodnou náhradu běžného kojeneckého mléka formulemi hypoalergenními. Maminky kojených dětí by v tomto případě měly ze svého jídelničku vyškrtnout kravské mléko, neboť alergeny přecházejí i do mléka mateřského.

 

Co pomáhá?

 

Fenyklový čaj letitý, ale osvědčený recept. Účinné látky přecházejí do mateřského mléka. U nekojených dětí podáváme malé množství v kojenecké lahvi.

→ Kapky Sab Simplex nebo Baby Calm – tyto dva přípravky zakoupíte v lékárnách. Záleží pouze na vašem potomkovi, která značka mu bude vyhovovat lépe. Kapky lze bez problémů, a to i během dne, střídat. Miminkům se podávají na lžičce, musíte je však doručit až na kořen jazyka, jinak je děťátko nebude schopné polknout. V praxi se osvědčuje i nakapání na dudlík.

→ Gripe water – bylinný přípravek z fenyklu a zázvoru, který je velmi populární například v Anglii. Mnohým rodičům, kteří si jej nechali od známých ze zahraničí dovézt, udělal výbornou službu.

Nápověda k poznávačce - rok 2007

→ Vynechání nadýmavých potravin – tento bod není snad třeba ani komentovat. Nicméně někteří lékaři tvrdí, že vliv stravovacích zvyklostí kojící matky na průběh kolik je poněkud přeceňován. Ovšem jistota je jistota, rozhodně ale nejděte tak daleko, že strávíte půl roku na suchém, řádně odleželém chlebu a fenyklovém čaji.

→ Masáže bříška (pomocí míčku) – zkuste masáž malým míčkem, masírujte vždy od pravého podbřišku nad pupík, pak směrem k levému podbřišku. Vše provádějte jemným tlakem, jen oblast močového měchýře vynechejte a míček pouze převeďte. Masáž lze provádět i bez míčku, vždy ve směru hodinových ručiček. K masáži se užívají speciální gely z lékárny, např. Pupík či Flatulin.

→ Nošení na předloktí („na tygříka“) – miminko leží bříškem na vašem předloktí hlavičkou směrem k loketní jamce, díky čemuž se oblast kolem pupíčku přirozeně masíruje. Jen pozor na procházení dveřmi! Určitou alternativou je i koulení na velkém gymbalonu, kam miminko položíte na břicho, a pak s ním spolu s balonem pomalu a jemně koulíte ze strany na stranu. Ovšem ne každý kojenec je z balonu nadšený.

→ Po krmení dbejte na odříhnutí

→ Rektální rourka –  v případě největší nouze se nerozpakujte použít tuto jednoduchou pomůcku. Pozor však na příliš častou aplikaci, miminko se musí naučit vyprázdnit se samo bez vaší pomoci!  

→ Pytlík s třešňovými peckami – asi to znáte, teplá vyžehlená plena na bříšku umí odvést dobrou práci. Můžete také vyzkoušet nahřát pytlík s třešňovými peckami (prodává se občas i v DM drogeriích), pecky vydrží déle teplé.  

→ Vynechání mléka – nepomáhá-li naprosto nic, lze ještě vyzkoušet vynechat na nějakou dobu z jídelníčku matky mléko a mléčné výrobky.

→ Poradna pro nadměrně plačící kojence – máte-li pocit, že dno svých sil znáte již víc než intimně a nejste si už vůbec jistá, zda váš potomek opravdu trpí pouze kolikou, nebo má nějaké jiné problémy, kontaktujte Poradnu pro nadměrně plačící kojence MUDr. Martiny Kašparové při motolské nemocnici, telefonní číslo: 224 433 790-1.

 

Zdroj: K problematice drobných trávicích obtíží v dětském věku, MUDr. D. Klusáček

        www.porodnice.cz

        …a osobní zkušenosti mnoha matek J