Foto: Shutterstock
Jak předcházet rozpraskaným rtům?
Suché a popraskané rty rtech jednou za čas potrápí téměř každého z nás. Citlivá a poměrně tenká pokožka na rtech totiž během dne dostává vlivem nejrůznějších vlivů pořádně zabrat. Popraskané rty jsou spojovány především se zimou a nízkými teplotami, ale mohou se objevit i v důsledku jiných faktorů.
- Nejčastějším důvodem vysoušení rtů je dehydratace. Tu způsobuje jednak nedostatečný pitný režim, ale i mrazivé či či naopak horké počasí.
- Hydrataci vašich rtů také negativně ovlivnit kouření, pití alkoholu, jedení pálivého či kyselého jídla a dokonce i příliš časté dýchání pusou namísto nosem.
- Důvodem může být také nedostatek vitamínů B. Doplníte ho formou doplňků stravy nebo konzumací těch správných potravin. Na vitamíny B jsou bohaté například mléko, sýry, avokádo, řepa, mandle, brambory nebo špenát.
- Pozor si dejte na časté olizování rtů. Nevede to totiž k jejich hydrataci, ale k naprostému opaku. Sice si na chvíli od nepříjemných pocitů ulevíte, ale dlouhodobě to rtům neprospívá a vysušuje je to.
- Pravidelná péče o rty je maximálně důležitá. Na trhu seženete nepřeberné množství balzámu na rty. Vyberte ty s obsahem vyživujících složek, jako je bambucké máslo nebo včelí vosk, které vytváří ochrannou vrstvu a zároveň rty hydratují. Nezapomeňte rty pravidelně (v náročných podmínkách klidně i několikrát denně) mazat a mazat!
- Myslete na to, že mrazy a vítr rtům nesvědčí a tak byste měli v tomto období rty přejet balzámem častěji a určitě si ho také přibalit s sebou na hory. Ideální je ho mít stále u sebe v bundě.
- Pozor také na sluneční paprsky. Rty neobsahují takové množství melaninu jako pleť, a tak může tedy rychle dojít k jejich spálení. V létě, ale i v zimě ve vyšších nadmořských výškách, proto sáhněte po balzámech s ochranným SPF faktorem.
- Rtům nesvědčí ani slaná voda a chlor. Při koupání v moři i bazénu dochází k nadměrnému vysušování pokožky.
- Pokud vás trápí často suché rty, nepoužívejte rtěnky s matným a dlouhotrvajícím efektem, jelikož mohou vysušovat. Raději dejte přednost hydratačním rtěnkám a leskům.
- Vzhled naší pokožky včetně pokožky rtů zrcadlí stav našeho organismu. Rozpraskané rty mohou být doprovodný jev zánětu či jiného onemocnění. Pokud tedy dlouhodobě trpíte na popraskané koutky, poraďte se svým lékařem. Suché rty mohou signalizovat nějaký vážnější zdravotní problém.
První pomoc
Trápí vás momentálně suché a extrémně popraskané rty? Existují tipy a triky, jak je zas vrátit do správné kondice.
Regenerační séra, masky nebo oleje
V drogeriích nebo na internetu seženete nejrůznější produkty, které dodají okamžitě nebo přes noc pokožce rtů hydrataci a živiny a zmírňují svědění i pálení. Oleje na rty pronikají do pokožky hlouběji než klasické balzámy.
Foto: Shutterstock
Peeling
Suchých šupinek a odumřelé kůže na rtech se můžete zbavit pomocí peelingu. Pokožku hezky prokrví a rty budou efektivněji využívat výživu z balzámů či masek na rty. Při peelingu postupujte ale maximálně opatrně a v případě popraskaných rtů do krve se mu raději vyhněte. Peeling si můžete zakoupit nebo si vyrobit přírodní velmi lehce doma. V misce jen smícháte lžičku medu a trochu hnědého cukru. Pak nanesete tenkou vrstvu směsi na rty a jemně vmasírujete prstem nebo měkkým zubním kartáčkem. Necháte 20 minut působit a nakonec omyjete rty teplou vodou.
Čajové sáčky
Zelený čaj je známý svými antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi. Není sice prokázáno, že vyléčí popraskané rty, ale zmírní pocit pálení suchých rtů. Jednoduše vložte sáček čaje do horké vody, nechte jej několik minut působit a poté jej vyjměte. Přiložte čajový sáček na několik minut na rty a uvidíte, že se vám uleví.
Okurka
Skvěle poslouží i salátová okurka, která je plná vody. Stačí si vzít pár plátků, jemně si jimi potřít rty a nechat na nich okurkovou šťávu působit asi 10 minut, než ji opláchnete. Plátky můžete také rozmačkat, udělat z nich pastu a nanést ji na rty jako masku.
Zdroj: notino.cz, nivea.cz, brightside.me
Nový komentář
Komentáře
Pokud mám rty popraskané, tak já dávám med a pomáhá mi.