Právě utržená snítka petrželky, máty, koriandru, kopru či bazalky namísto sušených lístků ze sáčku koření vystřelí vaše pokrmy k nebeské výši. Ne vždy ale voňavé snítky spotřebujeme ve stejný den, kdy si je domů přineseme. Pak je důležité umět se o ně postarat. Pokud využijete některou z následujících rad, můžete se z čerstvých bylinek radovat třeba týden.

Sklenice s vodou

Bylinky vyjměte z obalu a odstraňte gumičku, pokud jsou jí stonky svázané. Jejich oschlé konce zastřihněte, aby byly schopny lépe přijímat vodu. „Pugét“ osprchujte, jemně osušte a vložte do sklenice s trochou vody na dně. Ale pozor, aby se v ní nekoupaly také lístky. Mohly by začít zahnívat. Pakliže už na bylinkách nějaké ne zcela zdravé lístky najdete, otrhejte je. Základním pravidlem je pravidelně měnit vodu. Někdo radí dokonce každý den.
obrazek.png
Foto: Shutterstock

  • Výjimkou je bazalka, která chlad nesnáší. Tu dejte do sklenice s vodou (po zastřižení stonků) a nechte ji v pokojové teplotě. Pro lepší podmínky můžete svazek lehce překrýt (ne neprodyšně) mikrotenovým sáčkem, udrží potřebnou vlhkost.

Studená lázeň

Šéfkuchař Přemek Forejt radí svým fanouškům trik se studenou lázní. Nasype do nádoby ledové kostky a natočí do nich studenou vodu. Pak do ní bylinky na alespoň 20 minut vloží. „Krásně potom zkřehnou a o to déle vydrží,“ vysvětluje svůj postup. Následně bylinky z ledové lázně vyjme a zabalí je do mokré utěrky. Jen pozor, jak Forejt podotýká, nemělo by jich být velké množství, aby se nepomačkaly a nezačaly během uskladnění hnít. Bylinky zabalené v utěrce pak vloží do plastové dózy, tu uzavře a uloží do ledničky.
60531de3a8409obrazek.png
Foto: Shutterstock

Stačí papírová utěrka

Šéfkuchař Zdeněk Marcín radí zabalit bylinky do kuchyňských utěrek. „Používám ty papírové, protože je s tím méně práce, a mohou se pak rovnou vyhodit,“ vysvětluje. Jeho postup je snadný – dva dílky papírové utěrky lehce pokape vodou, na kraj položí danou bylinku, a tu pak zaroluje. Bylinkové ruličky naskládá do plastové dózy opatřené víkem a uloží do lednice.
60531f8bd2aacobrazek.png
Foto: Shutterstock

Čtěte také:

Reklama