Ač se to nezdá, nemám srdce z kamene. Tedy skoro. Někdy jsou situace, kdy bych dotyčnému s chutí přispěla jenom kopancem do prodloužených zad.

Chápu, že kytiček, srdíček, pastelek, světlušek, berušek, pomerančů a kdo ví, čeho ještě, je v ulicích zkrátka už moc. Měla jsem tu čest vyzkoušet si charitu i z druhé stránky. Studovala jsem na škole se sociálním zaměřením a tak jsme měli účast na charitativních akcích dobrovolně povinnou. A to i o víkendu. Dostali jsme kasičky, benefiční předměty, letáčky a hybaj do ulic! Prodávali jsme nejčastěji kytičky pro rakovinu a pomeranče pro Alzheimera. Protože na nás lidé tu a tam nebyli zrovna nejmilejší, a protože vím, jaké to tam na druhé straně je, podobně angažovaným školákům a dobrovolníkům nějakou tu korunu z kapsy vždycky vylovím.

Na žebráky a bezdomovce už tak milá nebývám, až jsem se zpočátku snažila. V Tibetu například nejsou žebráci tou nejnižší kastou, lidé si jich váží. Je to možná také proto, že mají dobrou paměť na lidi, a když jim někdo přispěje (většinou jídlem), hodně dlouhou dobu (až několik let) si netroufnou ho oslovit. Alespoň to tak píše Lobsang Rampa. To u těch českých nehrozí, co myslíte?

Asi před pěti lety v den, kdy jsem se oddávala vánočním nákupům, mě oslovil pán, který to možná jen trochu přehnal v solárku. „Slečno, můžu vás na chvilku zdržet?“

„Ale jen na chvilku…“

„Já mám takovej velkej problém. Takovou prosbu na vás. Já jsem se před čtrnácti dny přestěhoval tady na předmostí. Nikoho tu ještě neznám. Teď mi onemocněl syn, dostal jsem recept, ale nemám peníze na doplatek,“ spustil, zatímco v ruce skutečně nějaký papírek žmoulal. „Potřeboval bych tak deset korun.“

Sáhla jsem do kapsy.

„Já tedy vlastně potřebuju dvacet, ale vy jste taková krásná mladá slečna, že je mi blbý říct si o víc než o deset.“

Dala jsem mu dvacku, obměkčena předvánoční atmosférou. „Třeba to fakt potřebuje,“ říkala jsem si.

„Slečno, já vám hrozně moc děkuju. Na vás je z dálky vidět, jak máte krásný srdíčko. Přeju vám nádherné svátky a spoustu lásky, protože si jí zasloužíte,“ pravil a zmizel v kdesi v davu před obchodním domem.

Tohle vědět, dám mu za ten herecký výkon i padesát.

O tři měsíce později mě se stejnou historkou oslovil znovu. „Já jsem se před čtrnácti dny přestěhoval tady na předmostí. Nikoho tu ještě neznám. Teď mi onemocněl syn…“ Odpustila jsem mu, že si mě nepamatuje nebo mě spíš nepoznal, neboť jsem změnila visáž. Nicméně nedostal ze mě ani korunu. Častokrát jsem ho pak potkávala. Oslovoval lidi na zastávkách, před obchodem, u stánků. Mně se vyhýbal. Až zase po roce…

„Slečno, můžu vás na chvilku zdržet?“

„Já vim, před čtrnácti dny jste se přestěhoval tady na předmostí. Nikoho tu ještě neznáte. Teď vám onemocněl syn…“

Snažil se na to odpovědět, ale já už nastupovala do přijíždějícího trolejbusu.


Ty jsi, Evičko, tak hodná, ale tak, že si to člověk holt musí několikrát zopakovat. :-)))) M.

Pokud máte nějaký příběh z vlastního života na dnešní téma charita, žebráci a potřební, pošlete mi ho na redakce@zena-in.cz a podělte se se všemi. Míša.

 

Reklama