O pár dní později se na autě vyskytne nenadálá porucha, jejíž oprava vás vyjde na tisíce korun. Také vám přijde, že do vašeho automobilu musíte neustále dávat další a další peníze? Poradíme vám, jak snížit výdaje za jednu výraznou položku, a tou je povinné ručení.

Sjednání povinného ručení má pro spoustu lidí následující podobu: přijdou na pobočku pojišťovny, kde zadají své údaje a pojišťovna jim vypočítá cenu.

Věděla jste, že nemusíte být odkázána na to, jakou částku vám pojišťovna stanoví? To, kolik budete platit, si můžete snadno zvolit sama.

Porovnání cen na trhu

Existují nejrůznější online porovnávače, které vám v minutě najdou nabídky na autopojištění od nejrůznějších pojišťoven. Mezi ně patří například portál Porovnej24.cz, který garantuje nalezení té nejlevnější nabídky na trhu.

A kolik můžete ušetřit? V roce 2018 mohl klient portálu Porovnej24.cz průměrně uspořit 4 400 Kč ročně.

Případ jednoho Golfa

Jak porovnání cen funguje? Ilustrujme si to na případu paní Ivety, která vlastní Volkswagen Golf a bonus povinného ručení (počet měsíců bez nehod) má 62 měsíců. Za povinné ručení platí 4 622 Kč ročně. Rozhodla se porovnat si ceny pojištění na trhu.

Jaké bylo její překvapení, když zjistila, že za stejný limit povinného ručení může platit 2 777 korun ročně, si asi dokážete představit. Její úspora tak činí téměř 40 %.

Přehledná tabulka ukazuje, jak se liší ceny jednotlivých nabídek na trhu.

Na příkladu vidíme, že rozdíl mezi nejdražší a nejlevnější cenou povinného ručení pro toto auto činí 5 404 Kč.

Jak pojistit svoje auto za cenu povinného ručení?

Povinné ručení slouží ke krytí škod, které způsobíte na cizím majetku a zdraví. Havarijní pojištění zase kryje škody způsobené na vašem automobilu. Havarijní pojistka vám sice finančně pomůže v případě poškození auta při nehodě, krupobití, vandalismu či krádeži, bohužel za ni zaplatíte poměrně vysokou částku.
Například pro našeho zmíněného Golfa cena havarijního pojištění vychází zhruba na 4 700 – 6 800 Kč ročně.

Objevte způsob, jak pojistit škody na vlastním automobilu v rámci povinného ručení! Některé pojišťovny totiž nabízí připojištění k povinnému ručení, díky kterému můžete být pojištěni nejen na škody na cizím majetku, ale i na některá rizika, týkající se vašeho automobilu.

Svoje auto můžete pojistit například na tato rizika:

Poškození živelnou událostí (krupobití, povodeň, požár, atd.)

  • Střet se zvěří
  • Krádež automobilu
  • Pojištění čelního skla
  • Úrazové pojištění řidiče

Kolik by paní Iveta zaplatila, kdyby si chtěla pojistit nejen odpovědnost za škodu na cizím majetku či zdraví, ale i některé škody na svém vozidle či svém vlastním zdraví?

Povinné ručení s připojištěním těchto rizik:

  • Limit povinného ručení 35 mil. Kč / 35 mil. Kč
  • Úrazové pojištění (limit SÚ: 100 000 Kč/ TN: 200 000 Kč, spoluúčast 0 Kč)
  • Pojištění právní ochrany (limit 10 000 Kč, spoluúčast 0 Kč)
  • Střet se zvěří (limit 150 000 Kč, spoluúčast 1 000 Kč)
  • Živel (limit 150 000 Kč, spoluúčast 1 000 Kč)
  • Odcizení vozidla (limit 150 000 Kč, spoluúčast 1 000 Kč)

Povinné ručení s připojištěním výše zmíněných rizik by ji vyšlo na 5720 Kč.
 

Reklama