Barevná dieta

Dělená strava, tukožroutská polévka, počítání kalorií… Máte už dost diet, které vám neustále něco zakazují, nechcete se vzdát svých oblíbených potravin, zázračným pilulkám nevěříte, ale přesto chcete zhubnout? Pak pro vás máme tip.

Během diety, pro niž se vžil odborný název chromatická dieta, můžete jíst, cokoliv chcete. Jezte ale tak, aby k sobě barvy ladily. Za týden můžete být už o kilo lehčí!

Asi se ptáte, na čem taková dieta stojí. Hubnutí podle barev potravin vychází z předpokladu, že stejně zbarvené potraviny často obsahují podobné látky. Konzumace potravin s podobným složením pak méně zaměstnává organismus, který je schopen přijatou potravu rychleji strávit a využít. Nejenže se pravidelným opakováním této kúry zbavíte přebytečných kil, ale také dopřejete tělu vyvážený přísun všech důležitých živin, které jsou pro hubnutí nepostradatelné.

Pokud jste se rozhodla takovou dietu vyzkoušet, připravte si potraviny v barvě červené, žluté, zelené, bílé a oranžové. A každý den, ne však déle než právě jeden den, neboť tělu musíme dodávat všechny živiny, pak veďte ve znamení jedné barvy.

Červený den vám pomůže v boji s cukry, žlutý den podpoří metabolismus a urychlí trávení, zelený den má účinek detoxikační, bílý den pomůže zvládnout cholesterol a oranžový den vás zkrášlí navenek, neboť bude přínosem pro vaši pleť.

Červený den

Jak už to bývalo v dobách romantismu, i nyní se červená barva spojuje s krví. Červená barva povzbuzuje a dodává životní energii. Červený den pomůže snížit hladinu krevního cukru, a to je dobrou prevencí cukrovky. Proslýchá se, že červeně zbarvené potraviny mohou zabránit vzniku některých druhů rakoviny. Také posilují imunitní systém, protože obsahují  vitamin C a červené barvivo lykopen. V některých červených potravinách můžeme nalézt hořčičný olej, který startuje spalování  tukových rezerv.

Co si můžete dát: Rajčata, řepa, červený rybíz a angrešt, jahody, brusinky, maliny, modré hroznové víno, třešně a višně, červená jablka, červená paprika, červené fazole, červené maso (hovězí, losos, šunka). K pití vyzkoušejte tomatový nebo jahodový džus. Ze jmenovaných potravin samozřejmě můžete míchat libovolné saláty či hotové chody.

Co si dá Žena-in: Krvavý hovězí steak, rajskou omáčku bez knedlíků (ty až o den později) a na zapití červené víno.

Žlutý den

Psychologové tvrdí, že žlutá povzbuzuje dobrou náladu, ale také chuť k jídlu. Žluté potraviny urychlují trávení. Do žlutého dne patří i celozrnné cereálie, které obsahují vlákninu. O příznivém vlivu vlákniny na organismus už bylo řečeno mnohé: pročišťuje střeva, snižuje hladinu škodlivého LDL-cholesterolu v krvi, čímž chrání srdce a cévy, vláknina také poskytuje na delší dobu pocit sytosti. Luštěniny jsou bohaté na rostlinné bílkoviny, vitaminy a minerály.

Co si můžete dát: Žlutá paprika, žlutý rybíz, citron, žlutá jablka, ananas, banán, celozrnné cereálie (müsli, celozrnné pečivo), kukuřice, rýže, cizrna, čočka, hrách, brambory, těstoviny, mandle, ořechy, med, tvrdé sýry. K pití si můžete dát čaj s medem, nebo banánový koktejl.

Co si dá Žena-in: Zvažujeme recept lidojedů, podle nichž chutnají nejlépe asiati. K pití jsme zvolili víno.

Zelený den

Zelená prý uklidňuje. Zelené potraviny uklidní váš organismus dokonale. Bylinky nebo také hrášek, fazole nebo salát obsahují železo a kyselinu listovou, která je nepostradatelná při dělení buněk a krvetvorbě a má detoxikační účinky. Chlorofyl, který v zelené stravě naleznete, obsahuje magnesium a přeměňuje tuky v energii.

Co si můžete dát: Zelená jablka, zelené fazolky, hroznové víno, brokolice, zelený chřest, kapusta, špenát, hlávkový salát, pažitka, petržel, lusky, hrášek, pórek, okurka, čekanka, bylinky, kiwi, cuketa, hrušky, angrešt. Tekutiny doplňujte bylinnými čaji nebo okurkovým džusem.

Co si dá Žena-in: Přestože párky v redakční lednici by se do tohoto dne hodily dokonale, omezíme se raději jen na absinth.

Oranžový den

Oranžově zbarvené potraviny obsahují karoten a vlákninu. Betakaroten společně s vitaminem A má taktéž antioxidační účinky, čímž chrání tělo proti působení volných radikálů. Tyto dvě látky také pečují o zdraví pokožky.  O vláknině jsme psali výše, dodejme jen, že se také stará o odbourávání tuků.

Co si můžete dát: Pomeranče, meloun, meruňky, broskve, mrkev, mango, papája, oranžové papriky, tykev, dýně, kari, šafrán, oranžový sýr. Výběr se nezdá tolik široký, a proto vám poradíme - můžete si dát třeba uzenou tresku nebo kuře na kari nebo po cikánsku a jako přílohu zeleninový salát. K pití si můžete dát ovocné čaje a džusy.

Co si dá Žena-in: Hranolky, řízek a pivo.

Bílý den

Název napovídá, že během tohoto dne budeme doplňovat bílkoviny a vápník, který je nezbytný pro zdravé kosti, vlasy, nehty a zuby. Organismus však potřebuje také alespoň malé množství tuku, které doplníme právě během bílého dne. Během bílého dne se zaměříme také na snížení hladiny škodlivého cholesterolu.

Co si můžete dát: Mléko, bílý jogurt, kefír, tvaroh, vajíčka, bílé maso, ryby, kokosové ořechy, olej, sýry, žampiony, kyselé zelí, květák, těstoviny, rýže. K pití dobře poslouží mléčné koktejly či obyčejná voda.

Co si dá Žena-in: Bílé maso, k němuž neodmyslitelně patří šampaňské.

Všem hubnoucím přejeme hodně štěstí!

Zkoušela jste už hubnout podle barevné diety? Pokud ne, vyzkoušíte to?

Reklama