Začíná jaro, a i když pomaličku, je to už znát. Lidé více vylézají ze svých domků (alespoň u nás na vesničce) a začínají s úklidem kolem „svého“. Jsou i přátelštější, a tak se řeč stočila i na třídění PET lahví, skla a papíru. A jak tak nesu do kontejneru sklo a PETky, zapojím se do debaty babiček. Jedna s druhou se srovnávají, která toho více vytřídí. Já z toho mám hezký pocit, že tak jakoby soupeří, protože soupeří ve správné věci. Ironií je, že se ke kontejnerům belhají babičky s dvěmi lahvemi, kdežto o pár metrů dále vyhazuje taková mladá fiflena plnou igelitku PETek přímo do vlastní popelnice. Bohužel.

Babičky to viděly také a hned ta jedna prohazuje: „Však by jí taky neuškodilo těch 50 metrů ujít, udělala by to pro zdraví.“ A mají pravdu!

Tak vyzývám všechny ty, které si daly předsevzetí na jaře zhubnout do sukně: třiďte a cvičte! Po večeři vyběhněte (nebo aspoň vyjděte) s tříděným odpadem ke kontejneru. Pokud musíte cestou po schodech, tím lépe. Pár metrů tam, pár zpátky. Za večer je to třeba 50 metrů, za týden 350 metrů…. Rozhodně vám to neuškodí, a pokud budete třídící obřad provozovat denně, tak ani nebudete mít výmluvu, že to nemáte kde skladovat. A budete lehčí nejen o vytříděný odpad, ale i o vyťapané kalorie.

Tak držím palce, ať jste vytrvalé a vydržíte do premiéry. A co mám namysli? No přece Velikonoce! Copak u Vás návštěvy nevypijí litry limonád a nějaký ten alkohol? A možná si to neuvědomujete, ale na svátky vzniká vždy nejvíce odpadu – skleničky od majonéz, sterilované zeleniny, kompotů, alkoholu….

PET lahve od limonád, úklidových prostředků ... papíry z výzdoby, obaly… Tak co, jdete do toho?

Hezké a ekologické Velikonoce Vám přeje

Děkujeme za potřebný a zajímavý článek a těšíme se i na další příspěvky od vás. Neváhejte a pište na redakce@zena-in.cz.

Hezký den všem přeje editorka dne Jarka Machálková

Reklama