Dobré ráno.

Znám několik různých lidí s různým přístupem k třídění odpadu.

Třídit nás naučil před pár lety náš kamarád - sám velký ekolog. Jezdívali jsme pravidelně vystupovat na Trosky a tam jsme týden pobývali v ležení a bylo třeba řešit i otázku odpadů. Kamarád ve snaze donutit skupinu patnácti lidí třídit odpad sestrojil jednoduchý stojánek - 4 pytle uchycené do dřevěného rámu a viditelně označené, co do kterého patří. No některým to trvalo chvíli, některým déle, ale začali jsme odpad separovat.

On a jeho přítelkyně třídili doma v panelákovém bytě poctivě všechno (papír, plasty, hliník a dokonce měli na balkoně kompost). Nedávno odjížděli za prací na delší dobu do Irska, a tak připravovali byt na pronajmutí. Likvidovali tedy i odpad. A za rok schraňování hliníku dostali ve sběrně asi 20Kč :o)) Ale pro ten pocit to stojí za to.

My s manželem třídíme doma zatím jen plasty a papír. Bohužel se mi zdá, že je málo dostupných informací, jak co třídit. Například plastové obaly s papírovými nálepkami a pod. Naopak mě nedávno potěšil fakt, že už je možné do kontejnerů na plasty dávat i nápojové obaly (tetrapaky), kterých je všude dost a dost. Máme doma 2 velké pytle, do kterých odpad schraňujeme, a jednou za čas vyneseme. Naštěstí máme kontejnery hned u domu.

Bohužel ale v našem městě není kontejnerů tolik, takže někteří musí odpad vozit i dost daleko, aby ho mohli separovaně vyhodit. Jednou (ještě ve starém bydlišti) jsem volala na magistrát a pídila se po nejbližším kontejneru na papír. Bylo mi řečeno, že třídění papíru se městu nevyplatí, a tak je kontejnerů minimum. No s tímto přístupem se pak opravdu nemusíme snažit, že?

Přesným opakem kamaráda ekologa je můj šéf. V naší práci se odpad nikdy netřídil. Snažila jsem se to zavést, ale kontejnery jsou dost daleko a tak je třeba odpad naložit do auta a odvézt. Trvalo mi dlouho, než jsem ho přiměla k třídění. a stejně si myslím, že jsem separovala většinou jen já a zbytek firmy odpad prostě házel do koše. No ale nádoby se naplnily a bylo třeba je odvézt. Tak jsem se šéfa ptala, zda to udělá. No a jaké bylo moje zděšení, když mi za pár dní oznámil, že odpad prostě hodil do popelnice :o(((

Jadwiga


My tady v redakci taky třídíme, Jadwigo.:)
Vašeho šéfa bych asi bil, jinak to nevidím. Tohle je nejen bezohlednost, ale i pohrdání vaší snahou, to se hned tak nevidí. Zajímalo by mě, proč je to pro ty lidi takový problém…

Reklama