Dnes jsou košile a halenky běžnou součástí dámského šatníku. Tvoří příjemnou alternativu k topům a tričkám. Skvěle vypadají jak s kostýmovými kalhotami a pouzdrovými sukněmi, tak s džínami.

Košile byla dříve výhradní doménou mužů. V 15. století se nosila pod kabátem coby izolační vrstva. Nebyl tudíž ani tak důležitý její střih, barva nebo provedení, jako materiál – len, který v zimě hřál a v létě příjemně chladil. První košile neměly knoflíčky a oblékaly se přes hlavu. Knoflíky se na košilích začaly objevovat až začátkem 17. století. Právě v té době došlo také ke zviditelnění košile, když ji muži začali nosit k obleku.

Od druhé poloviny 19. století se košile začala pomalu „vkrádat“ i do dámského šatníku. Byla už ale přizpůsobená ženským proporcím. Nosily je hlavně „průkopnice“ zdravého životního stylu a „sportu“. První dámské košile podléhaly dobové módě. Většinou měly kulatý límeček ozdobený sametovou nebo saténovou mašlí, široké rukávy do dlouhé manžety a nosily se pochopitelně přes korzet.

Od té boby prošla košile řadou změn a dnes je naprosto běžnou součástí dámského šatníku.

Pokud je součástí i toho vašeho, máte se na co těšit.

Letos bude nabídka košil opravdu pestrá. V obchodech se objeví košile bez rukávu, s krátkým, i s dlouhým rukávem, s límcem i bez něj, v mnoha délkách, provedeních, barvách i vzorech. Od vypasovaných košil po halenky ve stylu tunik.

Vybere si jistě každá, která má tento druh oblečení ráda

Podívejte se, jak se dají košile nosit. Co žena, to jiný způsob.

Foto: Charles Vögele, Esprit, Jiřina Tauchmanová, Topshop

Čtěte také:

Reklama