V Česku je k dostání triko, které vám může pomoci zachránit život. Zdravotnická záchranná služba ČR společně s Horskou službou ČR se zapojila do projektu RescueMe. Ten má za úkol usnadnit záchranným složkám identifikaci postiženého, urychlit určení anamnézy a tím zefektivnit celý záchranný proces.

Základem systému jsou právě unikátní trika se speciálním potiskem, který usnadní práci nejen profesionálům, ale pomůže s poskytováním první pomoci také laikům. Zejména v případech, kdy je postižený v šoku, nebo v bezvědomí.

tricko

Základem tohoto systému je tričko, na jehož rub si necháte natisknout nejdůležitější data o své osobě. Tím je základní anamnéza jako alergie, epilepsie, diabetes, kardiostimulátor a vůbec vše, co by o vás měl záchranář vědět. Dále jméno, bydliště a kontakt na blízkou osobu. Všechna tato data zásadním způsobem usnadní záchranářům jejich činnost, pokud najdou člověka v bezvědomí, nebo ve stavu, kdy není schopen odpovídat na otázky. „Velmi často jde doslova o vteřiny,“ potvrzuje prezident Asociace ZZS ČR a ředitel ZZS Jihočeského kraje MUDr. Marek Slabý.

Kromě potisku osobních údajů na spodní straně trička se na lícové straně nachází velmi podrobný popis základů první pomoci. Když totiž naprostý laik najde člověka v bezvědomí, často vůbec netuší jak si počínat. I proškolené osoby často podlehnou stresu a neví, jak se v kritické chvíli zachovat, nevzpomenou si ani na číslo záchranné služby. Na tričku RescueMe každý na první pohled najde jasný a přehledný soubor pokynů pro efektivní poskytnutí první pomoci do chvíle, než na místo dorazí tým profesionálních záchranářů.

trickopanske

Více informací o projektu RescueMe a způsobu, jak se do něj zapojit, najdete na webové adrese www.rescueme.cz.

Reklama