nadvahaSetkaly jsme se v kavárně nákupního centra. Přišla půvabná, štíhlá maminka s kočárkem, ze kterého vykukovala roční Terezka. Řeknete si, co je na tom zajímavého? 30 kg. Tolik totiž Romana přibrala v těhotenství. A těch 30 kg za půl roku po porodu zase „shodila“.

Každá nastávající maminka v těhotenství něco přibere, ale 30 kg je docela hodně. Jak se vám to „podařilo“?
Těhotenství bylo rizikové, od 4. měsíce jsem musela být doma. Sice jsem s dovolením lékařky chodila pravidelně cvičit, plavat, ale naprosto jsem změnila stravování. Oproti dřívějšku jsem nepravidelně jedla. Vlastně jsem jedla pořád. Hlavně sladké. Koblihy, zákusky, kakao. A pak typickou českou kuchyni - svíčkovou, guláš. No a najednou ukázala ručička na váze 80 kg.

Měla jste s tím nějaké problémy?
Samozřejmě oblečení, nepředpokládala jsem, že přiberu tolik. Dokonce na mně praskly o mnoho čísel větší kalhoty. Hrozně mě bolely klouby, záda, nohy. Ke konci už jsem nemohla pořádně spát v posteli. Přesunula jsem se na gauč, abych vůbec mohla vstát.

Jaký byl porod? Terezka byla asi pěkný cvalík…
Porod proběhl hladce. Za hodinu byla Terezka na světě. Ale do cvalíka měla daleko. Vážila jen 2300 gramů. Prý děti matek, co hodně v těhotenství přiberou, mívají často malou porodní váhu.

Zhubla jste hned po porodu?
7 kg, ale moc jsem to nevnímala. Nastal „klasický“ kolotoč kolem miminka. Jenže pak jsem se uviděla v zrcadle. Bylo mi do breku. Poradila jsem se s lékařkou a po konci šestinedělí jsem začala s pravidelným cvičením.

Doma?
Ne, ve fitcentru. Aerobní program H.E.A.T. – zátěžovou simulaci chůze v horském terénu  na mechanickém pásu . Pak posilování břicha, paží – tzv. břišní pekáč od Hanky Kynychové.

Jak často jste tam chodila?
Denně.

To si nedovedu představit!nadvaha
Naplánovala jsem si celý den. Vstávala jsem brzo, abych stačila udělat všechnu práci – praní atd. Terezku jsem kojila v pravidelném čase. Takže večer jsem mohla být hodinu ve fitku. Naštěstí je nedaleko, asi 10 minut jízdy autem. O víkendu jsem chodila cvičit ráno. A nesmím zapomenout na plavání s miminky. Tam jsme začaly s malou chodit asi 3 měsíce po porodu.

Když jste byla ve fitcentru, kdo hlídal Terezku?
Manžel. Terezka je moc hodná. Stručně řečeno – nakrmila jsem ji a šla cvičit. Tak jednoduché to samozřejmě vždycky nebylo, občas pobrekávala, takže jsem se vracela, znáte to.

Manželovi to nevadilo?
Byl rád! Podporoval mě. Sportovala jsem vždycky, viděl, že mě trápí to „velké“ tělo. Navíc je celý den v práci, takže má večer na chvíli malou jen pro sebe. Je skvělý táta. Ne každý chce miminko přebalovat nebo koupat. Manžel ano a ke koupání mne někdy ani nechce pustit.

Co  jídlo?
Vrátila jsem k pravidelnému stravování a k tomu, co jsem dřív jedla. Jogurty, müsli, saláty, bílé maso, občas těstoviny, dostatek tekutin.

Cvičení, pravidelná lehká strava, to je dokonalá životospráva. Ale přece jen, jde to všechno skloubit s péčí o miminko a domácnost?
Jak jsem říkala, musíte mít naplánovaný den, takový rozvrh hodin. To víte, že to nešlo jako na drátku, ale zvládla jsem to. Kamarádky se ptaly, jak to všechno stíhám, že by taky rády cvičily, ale nemají čas. Řekla jsem jim, ať vstávají v půl šesté ráno, i když jim třeba dítě probrečí kus noci, udělají vše potřebné a čas jim zbude. Musíte chtít. Měla jsem velmi pevnou vůli, a to je taky hnací motor

A kila šla dolů…
nadvahaPo pěti měsících už jsem měla svou původní váhu. Dokonce o 5 kg míň, ale pak se ustálila na „svých“ 50 kg. Z velikosti oblečení 42 jsem se vrátila ke své 34. A konečně jsem se mohla podívat do zrcadla! Ani nevíte, jak dobře jsem se cítila, jak fyzicky, tak především psychicky.

Mluvíme především v minulém čase. Jak se o sebe „staráte“ dnes?
Pořád stejně. Když Terezka zastoná nebo se manžel zdrží v práci, fitcentrum vynechám a protáhnu se doma.  A o víkendu chodíme plavat všichni tři.

Mimochodem, babičky by nepomohly?
Babičky žijí na druhém konci republiky a obě pracují. Byla jsem vždy samostatná, takže jsem chtěla zvládnout mateřství a starost o malou sama. A jde to. Jezdíme občas na návštěvu, zůstanu u rodičů třeba týden, aby si vnučku užili.

Co říkali vašemu cvičení?
Táta a tchán v tom neviděli žádný problém. Jen babičky se rozčilovaly, že bych měla počkat, že ztratím mléko...

Ztratila jste?
Ne, kojila jsem až do jedenáctého měsíce.

Takže správným receptem na hubnutí po porodu je cvičení a zdravá pravidelná strava. Prostě klasika...
A hlavně skvělý chlap!

Fotografie „před“ a „po“.  Mimochodem, ta „v plavkách“ je půl roku stará. Romana s manželem a pětiměsíční Terezkou si vyjeli na pár dní k moři. 

Reklama