Nestrašte školkou

„Počkej, ona si tě paní učitelka ve školce srovná! Tam nebudeš moct zlobit, jako tady.“

Věta, která zaručeně vezme chuť vydat se 1. září do školky i tomu největšímu nadšenci. Vy byste se těšila někam, kde vás „postaví do latě“? Mateřinka má být místem, kde se dítě něco nového naučí, pohraje si, najde si kamarády… Jedině tak se tam bude těšit. Paní učitelky tu nejsou od toho, aby „srovnávaly“ nezbedné a nevychované žáčky. Ano, děti se ve školce většinou chovají úplně jinak, než doma. Najednou se z nich stanou (více či méně) poslušní andílci. Jenže ne proto, že by na ně byly paní učitelky přísné. Zkrátka jen jdou „s davem“ a v cizím prostředí nemají tak pevnou půdu pod nohama, jako pod maminčinými ochrannými křídly, kde se mohou projevit naplno.

62e22cd332fe4skolka.jpg

Zdroj foto: Shutterstock

Držte své emoce na uzdě

„Ach jo, ty mi odejdeš do školky a necháš mě tu samotnou. Už teď je mi smutno.“

Přestože to tak cítíte, netrapte svého potomka podobnými výlevy. Jak se asi může drobeček, který vás bezmezně miluje, cítit? Když trápí maminku. To aby snad raději do té školky vůbec nechodil, bleskne mu hlavou. A bude pro to dělat možné i nemožné. Nebo se jen bude někde uvnitř každé ráno při odchodu do třídy trápit, že dělá špatného.

Neslibujte nereálné

„Neboj, já pro tebe budu chodit vždycky po obědě. Budeš ve školce jen chvilku.“

Pokud to můžete splnit, pak je vše v pořádku. Má-li to být jen útěcha, raději zvolte jiný způsob. Dítě se pak bude cítit zklamané a podvedené. Kdo ví, čím ho ještě jeho maminka, které tak věří, balamutí. Vysvětlujte mu, co se bude ve školce dít, hovořte o tom, co všechno zažije. Odpoledne je to přece nejlepší! Paní učitelka čte před spaním pohádku, po něm je zase čas na volnou zábavu a hry. Sama nejlépe víte, co ho nadchne. Ale po pravdě. Opět neslibujte nereálné a nezatajujte, že ve školce budou i povinnosti jako je třeba úklid.

Zdroj informací: autorský článek, MŠ Škola hrou - PhDr. Simona Hoskovcová, Ph.D.

Čtěte také:

Reklama