Věkový rozdíl mezi partnery vůbec nemusí být na škodu. Myslím přiměřený věkový rozdíl. Je fakt, že pro každého může slovo přiměřený znamenat něco jiného. Pro někoho dva roky, čtyři, deset let. Ale co takhle 20, 30 let a více?

 

Ve vlastní rodině mám příklad jednoho velkého věkového rozdílu, který mne jen utvrzuje v tom, že velký věkový rozdíl, mluvíme o desítkách let, není dobrý. Hlavně pokud jsou z toho vztahu děti.

Můj dědeček se po ovdovění znovu oženil. Vzal si ženu, která byla o třicet let mladší. Měli spolu dítko, pak čekali další – dvojčátka. Těhotenství bylo rizikové, a tak ženu odvezl autem do nemocnice. Při návratu domů dostal infarkt a vyboural se. Děda zemřel, syn skončil v nemocnici se zlomeninou spodiny lebeční a dvojčátka se pak narodila vlastně jako pohrobci. Vím, že tohle se může stát i partnerům, kteří budou mladí a třeba mezi sebou nebudou mít vůbec žádný věkový rozdíl, ale to procento, že dítě bude vyrůstat bez rodiče, je mnohem nižší, než v případech podobných tomu mému. Ale to je vlastně už na jiné téma.

 

Já sama mám partnera o čtyři roky mladšího a jsem moc spokojená. Nejde ani tak o sex :o), ale o to, že se tak nějak vzájemně doplňujeme. Třeba při výchově dětí. Tím, že je mladší, sice o málo let, ale je, má na spoustu věcí jiný náhled, je mnohem víc bezstarostnější, uvolněnější, a to je pro děcka lepší než máma, která jim říká, že na tohle nemají sahat, tam se ušpiní a je strachem bez sebe, když lezou na strom.

 

Teď jsem si vlastně vzpomněla ještě na jeden vztah s velkým věkovým rozdílem. Jedna má příbuzná si vzala muže, který už byl ve věku jejích rodičů. Pro oba to bylo již druhé manželství, oba již děti měli a další neplánovali. Užívají si společného života a jsou nesmírně spokojení. A to i přes to, že její rodiče ji zavrhli jako nemorální a zvrácenou osobu.

 

A jsem tam, kde jsem byla na začátku…. věkový rozdíl ano, či ne? Já říkám ano, jen je potřeba si to pořádně rozmyslet.

 


Milá ženo-in,
děkuji za hezký příspěvek, dokonce s několika příběhy.
Nerozumím tomu, proč rodiče zavrhli dceru, která je šťastná se starším partnerem?
To mi, s prominutím, připadá jako "zhovadilý" předsudek z předminulého století.
 

 

Reklama