Proto máme pro vás tři tipy, jak si únor bez pití zpříjemnit.

63da61b58c1aablobid0.jpg
Foto: Canva.com

1. Najděte si parťáka. Ve dvou se to lépe táhne. Nebo ve třech, čtyřech…?

S motivací vám jistě pomůže, když na abstinenci nebudete sami. Parťák se vždycky hodí, a je-li vás více, společně to zvládnete ještě lépe. Můžete společně vymyslet motivační hry, nebo aktivity, abyste se zabavili jinak, než chozením „na jedno“. A dojde-li ke krizi a budete toho chtít nechat, parťák či parťačka vás podrží a pomůže.

2. Odměňte se

Jedním z nejlepších způsobů vlastní motivace je brzká odměna. Něco dobrého k jídlu, nebo dobrý čaj, zajít si do kina, zacvičit si, nebo poklábosit s kamarády. Na druhu odměny nezáleží, jde jen o to, mít se na co těšit. Týden bez alkoholu a návštěva kina. Není důležité, zda se budete odměňovat za každý den abstinence, obden, nebo po týdnu – nastavte si to tak, aby to vyhovovalo především vám. Připravte si třeba plán ještě v lednu a můžete se začít těšit jako děti na adventní kalendář.
 
3. Připravte se předem
 
Připravte na únor bez kapky alkoholu i své nejbližší. Řekněte jim dopředu, že se v nejkratším měsíci v roce obejdete bez metly lidstva. Pokud se únor nese v rytmu pravidelných rodinných oslav, klidně si na přípitky noste vlastní nealko nápoje. Chápavá rodina tento přístup ocení a možná s sebou strhnete i ostatní, aby vydrželi bez alkoholu. 
 
Předem se připravit můžete i tak, že odnesete láhve alkoholu z domu či bytu. Provizorně je můžete uschovat u svých kamarádů nebo rodiny. Pokud už opravdu nebudete vědět kudy kam, můžete sáhnout po nealko verzích nejoblíbenějšího pití - nealkoholické pivo, nealkoholické víno nebo třeba nealkoholické koktejly. 
 
Nechte si vyšetřit játra
 
Testy nejsou náročné - jde o běžný odběr krve. Vyšetření jater obsahuje sedm vzájemně souvisejících testů, z nichž lze určit stupeň závažnosti poškození jaterních buněk, poruchy tvorby a odtoku žluči, možnou lékovou toxicitu nebo poškození alkoholem (GMT), poruchy metabolismu tuků (triacylglyceroly) a podílu slinivky břišní na trávicích problémech (lipáza).

Vyšetření je ideální podstoupit před zahájením abstinence a zopakovat ho v březnu nebo dubnu, kdy by se měl již projevit vliv vynechání alkoholu na váš organismus.

Jaterní testy je možné jednoduše absolvovat v rámci odběrů krve po objednání se na www.labonline.cz, a to nejen během února. Objednání probíhá online a je možné vybrat z více než 80 odběrových míst v České republice. Oznámení o výsledku přijde do e-mailové schránky a zprávou ve formě SMS. Výsledky poté naleznete ve svém osobním profilu po přihlášení. Pro konzultaci laboratorního výsledku lze využít službu uLékaře.cz HealthCare. Stačí se po obdržení konečného výsledku přihlásit do svého profilu a objednat si interpretaci výsledků.