kas.jpg
Foto: Shutterstock

Podzimní dekorace

Kaštany jsou přímo předurčeny k výrobě nejrůznějších dekorací vonících tímto ročním obdobím. Možností je nespočet. To třeba vyrobit věnec na dveře, svícen, nebo jimi naplnit vázu? Plno inspirace naleznete ve videu.

Ekologické praní

Z kaštanů můžete vyrobit i ekologický přípravek na praní prádla. To díky saponinům, které se nacházejí v bílém vnitřku plodu. Tyto aktivní čisticí látky dokáží rozpustit tuky a odstranit běžné nečistoty a dokonce i změkčit vodu.

Kaštany (cca 16 kaštanů na 600 ml vody) nakrájejte na čtvrtiny a zbavte hnědé slupky (někdo ji nechává). Další možností je plody rozdrtit v sáčku paličkou na maso, nebo umixovat. Čím drobnější kousky, tím více vyplavených účinných látek. Naplňte jimi sklenici, zalijte vlažnou vodou, uzavřete víčkem a nechte odležet. Po několika hodinách (někdo doporučuje přes noc) směs protřepejte. Tekutina bude mléčná s pěnou na povrchu. Přeceďte ji přes sítko a máte hotovo. Tekutina vydrží v lednici až tři dny a vystačí na dvě praní. Aby prádlo vonělo, přidejte vonnou esenci.

  • Pokud chcete kaštany do zásoby, rozdrťte je a usušte.

Zdravé tělo

Kaštanům se vždy přisuzovala magická moc a dopustit na ně nedají ani bylinkáři. Jsou totiž doslova balzámem na cévy, takže pomáhají léčit hemoroidy, křečové žíly, bércové vředy, záněty žil a další podobné neduhy. Zlepšují také prokrvení orgánů. Kromě toho mají protizánětlivé účinky, takže tlumí i revma. Také prospívají při cukrovce a jaterních potížích. Stačí udělat si z bílého vnitřku kaštanu tinkturu nebo mast.

  • Jen pozor, kaštan je mírně toxický, takže není vhodný pro děti ani těhotné ženy. „Léčba kaštanovou tinkturou by měla být omezena na 2 měsíce,“ radí MUDr. Zbyněk Mlčoch.

Zdroj informací: You Tube, Sonnentor, Bylinky pro všechny, Wastelandrebel

Čtěte také:

Reklama