„Hra byla velmi originální. Bylo to něco úplně nového. Bavila mě a zároveň naučila přemýšlet o penězích v nových souvislostech,“ chválí si vítězka Eliška Schönpflugová z pražského Gymnázia nad Štolou. V detektivní hře se teenageři snaží přežít coby čeští brigádníci v Londýně. Směňují peníze, pronajímají si ubytování, řeší ceny tarifů pro volání domů a občas některý i naletí podvodníkům a o většinu úspor přijde. „Příležitost prohlédnout si Londýn v době, kdy je možnost vycestovat kamkoliv za hranice jen velmi omezená, byla velmi hezkým zpříjemněním podzimu,“ doplňuje studentka.
V současné době je kompletní Abeceda peněz k dispozici také online. „Na webu abecedapenez.cz mají děti, jejich učitelé i rodiče volně k dispozici vše, co je k výuce finanční gramotnosti potřeba: metodiku pro učitele jednotlivých věkových kategorií, kompletní podklady pro interaktivní výuku, pracovní sešity pro děti i aplikace pro interaktivní tabule,“ nabízí David Hubáček.
„Tajuplná cesta je velice přínosná pro žáky a hlavně ve výuce dobře aplikovaná pro podporu strategického a exekutivního myšlení. Jedná se o spojení zábavy a výuky. Určitě ji doporučuji pro školy, které chtějí mít finančně gramotné žáky,“ popisuje učitelka Jarmila Kabourková. „Děti to donutilo opravdu přemýšlet a vytvářet si svoji strategii, aby jim na konci zůstalo co nejvíce peněz. Přitom byla hra skvělá, zábavná a vzdělávací. Pro děti jedna z nejlepších forem učiva. Jsem moc ráda, že se naši žáci mohli zúčastnit,“ dodává.
Další kolo soutěže v rámci Tajuplné cesty odstartovalo počátkem března a potrvá až do května. Stejně jako nyní se výherci mohou těšit na elektroniku Apple. „Třídy, v nichž se do Tajuplné cesty zapojí všichni žáci, se mohou navíc zúčastnit i kolektivní soutěže o společný výlet, pokud epidemie dovolí,“ doplňuje David Hubáček.
Počítačová hra Tajuplná cesta je jedním z řady projektů Abecedy peněz, aktuálně největšího programu finančního vzdělávání v ČR. Jeho cílem je zvýšit finanční gramotnost dětí a teenagerů. Program je metodicky připraven profesionálními pedagogy a pod záštitou Ministerstva financí jej realizuje Česká spořitelna. Abeceda peněz je postavena na principu zážitkového učení, přizpůsobeného pro jednotlivé věkové skupiny. Účast v Abecedě peněz je pro školy i žáky zcela dobrovolná a zdarma. Kromě programů do škol nabízí Abeceda peněz také kompletní materiály pro děti, jejich pedagogy i rodiče. Na webu www.abecedapenez.cz mají volně k dispozici vše, co je k výuce finanční gramotnosti potřeba: metodiku pro učitele jednotlivých věkových kategorií, kompletní podklady pro interaktivní výuku, pracovní sešity pro děti i aplikace pro interaktivní tabule.
Nový komentář
Komentáře
A nebylo by lepší se naučit finanční gramotnosti v tuzemských poměrech? A až potom, až budou slečny bezpečně ovládat místní poměry, tak se vydávat do zahraničí?
Je hezké, že si budou umět najít brigádu v Londýně, ale aby taky uměly zaplatit třeba inkaso nebo poplatky za odpad v ČR...