Nebaví Vás přepočítávat informace o energetické hodnotě ve 100 gramech, abyste zjistila, kolik kalorií jste právě snědla, a zda si dnes můžete „zahřešit“? Máme pro Vás informace o novém, detailnějším a přehlednějším značení obsahu energie a jednotlivých živin v jedné porci. Zároveň se na jediný pohled dozvíte i jejich procentuální podíl na doporučeném denním množství. Značení, pro které se používá zkratka GDA (Guideline Daily Amounts), právě teď najdete na více než 300 výrobcích. Stačí se jenom v obchodě pořádně podívat a sestavení optimálního jídelníčku a dodržování rad výživových odborníků pro Vás bude mnohem snadnější.
Výrobci si uvědomují, že se stále více staráme o své zdraví a základní povinné informace na obalech nám už nestačí. Proto začali dobrovolně v polovině roku 2007 rozšiřovat informace na výrobcích. Zatímco na přední straně se dozvíte, jaký je energetický obsah jedné porce a její podíl na celkovém doporučeném denním množství (tedy GDA),
na zadní straně najdete stejně strukturované informace o důležitých živinách, jako jsou cukry, tuky, nasycené mastné kyseliny a sodík. Mezi výrobce, kteří nové značení zavádějí, patří zatím nejen mezinárodní společnosti Cadbury Schweppes, Campbell’s, Coca-Cola, Danone, Kellogg’s, Kraft Foods, Mars, Nestlé, Opavia, Orangina, Pepsi, Tesco a Unilever, ale i místní firmy, jako jsou Emco, Korunní, Kofola a Pragosoja.
Díky novému značení si každý jednoduše spočítá, jakou část doporučeného denního množství energie a živin svým jídelníčkem již vyčerpal. Proto se rozhodly tyto dobrovolné aktivity výrobců zaštítit i Potravinářská komora ČR a Ministerstvo zdravotnictví ČR. Podpora Potravinářské komory ČR přitom spočívá mimo jiné v tom, že pro zvýšení povědomí o novém značení organizuje semináře pro zástupce menších a středních podniků.
Nové značení vítají i nutriční terapeuti. Tamara Starnovská, vrchní nutriční terapeutka z FTN v Praze, k tomu říká: „Stále více spotřebitelů se snaží stravovat zdravě a nové značení jim pomůže nejen v celodenním složení jídelníčku, ale i v rozložení příjmu energie během dne.“ V první polovině dne bychom totiž měli přijmout více než polovinu doporučeného denního množství energie. Zatímco u energie je důležité rozložení jejího příjmu během dne, u doporučeného denního množství živin se počítá celodenní „součet“.
Doporučené denní množství se liší v závislosti na věku, hmotnosti, pohlaví a pohybových aktivitách lidí. Podíl jedné porce uvedený na výrobcích přitom představuje procento z doporučeného denního množství zdravé ženy s průměrnou hmotností a průměrnou pohybovou aktivitou. Zatímco u dětí musíme tyto hodnoty snížit, muži si mohou dovolit větší příjem. Pokud chcete vědět více, podívejte se na foodnet.cz
K tomuto zajímavému tématu byla také aktuálně spuštěna anketa ZDE. Stačí vyplnit pár otázek a 10 z Vás vyhraje krokoměr, který vidíte na obrázku.
Nový komentář
Komentáře
Já přepočítávám na100g kj.Já jsem se naučila hlídat kj díky své dietě ,kterou jsem udržovala a zhubla jsem ze 120 kg na zhruba 63-64kg a to si teď udržuji.Byla jsem poučena i dietologem kontrolovat si kj.Dříve jsem neměla o kj ani ponětí až při této dietě jsem se to naučila.
Já teda jedu v kilojoulech na 100g a zavedení výpočtu energie na porci třeba 240g je pro mně odsouzeno k počítání jak moc kalorické jídlo vlastně je.
Vivian: No vidíš, a já si to pořád přepočítávám na kalorie.
gentiana: souhlasím, akorát to není 50 let, ale jen 29 let
Ale i tak je to už celkem dlouhá doba...
Jo, a v dotazníku používaj to GDA gramatycky hodně divně.
Tohle značení vymyslel nějaký reklamní píčus, kterému na školení řekli, že spotřebitel je naprostý trotl.
Zkratka GDA pro doporučenou denní dávku je toho důkazem. Stejně jako počítání v kaloriích, když už asi 50 let jsou aktuální jednotkou jouly.
Gédéá je taky hezká věcička. Hlavně, když doporučí stejné množství tuku, bílkovin a takových těch křupavých kousků padesátikilové účetní i půldruhametrákovému dřevorubci. To zní skoro jako produkt kosmického výzkumu soudruhů v USA.
Vivian: přesně, místo trapných energetických obsahů, ostatně nechápu, jak tohle počítání může někdo dlouhodobě vydržet, by výrobci měli uvádět raději pravdivé a přesné složení svých výrobků a to do puntíku.
Mně hlavně nebaví přepočítávání kcal na kJ
Jinak mi vyhovují ty informace, které už na obalech jsou. Já už jsem to sem myslím jednou psala, ale místo těchto "inovací" bych uvítala, kdyby informace o množství kJ a základních živin musely být povinně uvedeny na všech výrobcích (pořád ještě je dost druhů potravin, kde na obalu žádné informace nenajdete) a pak kdyby to bylo nějak vyřešeno u potravin nebalených (např. pečivo, ovoce...) A za třetí, kdyby se to značení sjednotilo, přestaly se konečně používat staré kcal a všichni uváděli energetickou hodnotu v kJ.
a potom na jogurtovém nápoji, kde to bylo rozepsané na jednu porci, ale nebylo tam jaksi uvedeno, co to je ta jedna porce, a bohužel to nebylo celé balení ani 100 g...
Čili si myslím, že tohle v tom stávajícím systému akorát dělá ještě větší zmatky
Toto označení (prezentované v článku) jsem párkrát na něčem viděla (např. na Coca-Cole light, kde byly samé nuly
Já jsem si toho všimla na musli tyčinkách a sušenkách v Tescu.
Mě je to jedno, mě by stejně jedna porce Kofily nestačila, když na to teda někdy přijde
verkaH: Díky za upozornění, propojení na anketu už funguje.
Jenže výrobci to už fikaně udělali tak, že udávají hodnotu na jednu porci, což je např polovina nebo třetina malé čokoládky typu Kofila nebo Kaštany, takže je fuk že dříve to bylo na 100g - tomu přepočítávání se člověk stejně nevyhne
K tomuto zajímavému tématu byla také aktuálně spuštěna anketa ZDE. A nějak nefunguje.....
Canadian:
Tyhle normy me fakt berou, jak pravil kdysi kolega Karel: na prumce jsme to chlastali a najednou je to jedovaty