Kousání nehtů

Kousání nehtů stále patří mezi nejrozšířenější a nejčastější zlozvyky, které hyzdí vaše ruce a mohou dokonce způsobovat i bolestivá zarůstání. Okousané nehty jsou také náchylnější ke vzniku plísní. Asi si pamatujete, že vás maminka nebo babička strašila namáčením nehtů do soli, pokud si je nepřestanete kousat. Tato metoda odvykání je většinou neúčinná, protože problém s kousáním nehtů je zakotvený mnohem hlouběji. Nehty si totiž koušeme nejčastěji, pokud jsme ve stresu nebo zažíváme nějakou jinou psychickou nepohodu. Proto je důležité najít příčinu stresu a tu řešit. Zároveň můžete vyzkoušet změnu životního stylu, či různé relaxační techniky pro zklidnění. Dalším důvodem kousání nehtů je jednoduše nuda. Snažte se tedy zabavit jinak než prsty vloženými do úst.

kousani-nehtu.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Odkládání věcí

Odkládání věcí, neboli prokrastinace je taktéž široce rozšířeným nešvarem. Každý z nás si asi už někdy řekl větu „nechám to raději na zítra“. Jenže zítra to necháte na pozítří a takhle to jde pořád dál. Prokrastinátoři jsou někdy mylně označování za lenochy. To ale nemusí být nutně pravda, protože dokáží například hodinu uklízet, jen aby se vyhnuli půlminutovému nepříjemnému rozhovoru. Svou práci navíc vždy a většinou pečlivě udělají, jen bohužel na poslední chvíli. Pokud je tohle i váš případ, zkuste si svou nepříjemnou věc (ať už je to napsání emailu, telefonát, běh, tvorba projektu,…) rozdělit na menší dílčí kroky. Nechce se vám pracovat na důležitém projektu? Zkuste si otevřít nějaké odborné publikace s ním související a jen si něco přečtěte. Potom si otevřete zápisník a napište pár vět o tom, co jste si zrovna přečetli. Uvidíte, že vám takto práce půjde lépe.

prokrastinace.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Dlouhé vysedávání na toaletě

Jen málo lidí si nebere na záchod svůj chytrý telefon, který pobyt na tomto místě prodlužuje. Tento zlozvyk není zlozvykem moderní doby, jak by se mohlo zdát.  Chytré telefony jen nahradily časopisy a noviny, které si na záchodě pročítaly minulé generace. Věděli jste ale, že si dlouhým vysedáváním na záchodě a brouzdáním po internetu zaděláváte na zdravotní komplikace ve formě hemoroidů? Na záchodě byste měli trávit jen dobu nezbytně nutnou, která se pohybuje od pěti do patnácti minut. Nechte proto příště svůj chytrý telefon na stole a věnujte se jen tomu, čemu se máte na tomto místě věnovat.

vysedavani.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Zdroj informací: autorka článku, wikipedie.cz, psychologie.cz, spektrumzdravi.cz, healthline.com 

Čtěte také: