fr.jpg
Foto: Shutterstock

1) Shazuje vás, ale nikdy nepochválí

Kamarádky by si měly navzájem dělat radost, třeba jen obyčejnou pochvalou. Vždycky se najde něco, zač je možné druhého ocenit. Od nové sukně, přes úspěch v práci nebo po péči o rodinu, až po výběr kavárny. Netřeba pět neutuchající ódy, stačí i uznalý pohled, poplácání po ramenou. Jenže pokud to funguje spíše naopak, je něco špatně. Dobře míněná kritika je zcela jistě správná, ale neměla by být na denním pořádku. Pokud vás kamarádka stále dokola utvrzuje v tom, jak nic nezvládáte, nic se vám nedaří a na tamto či ono nemáte, zpozorněte. Je dost dobře možné, že si na vás léčí vlastní pošramocené sebevědomí a mindráky.

2) Nemá na vás čas

Kdykoli vám zavolá, že si potřebuje promluvit, jste jí k dispozici. Tak to přece nejlepší kamarádky dělají! Platí to i naopak? Zcela výjimečně. Kdykoli jí navrhnete nějakou společnou aktivitu, nemá na ni zrovna čas nebo náladu. Odmítne vás, aniž by zmínila náhradní termín či možnost. Na desáté koleji jste i ve chvíli, kdy něco skutečně potřebujete. Jestliže se tohle opakuje s železnou pravidelností, nejspíš je vaši nejlepší kamarádkou jen na oko. Alespoň trochu času si na blízké přátele dokáží najít i pracovně vytížené top manažerky nebo uštvané matky od rodin. Jde jen o to chtít a hledat způsoby, ne důvody.

3) Nezajímají ji vaše problémy ani radosti

Když už se vidíte, nebo si telefonujete, pokaždé jde hlavně o ni. Já, já, já, jenom já, jak zpívají Olympici. Kdykoli chcete něco říct vy, jen vás odbyde. To ona tu má skutečné problémy, to ji byste měla chválit za to, co dokázala. Vaše úspěchy snižuje, problémy bagatelizuje. A tak jen tiše stále dokola posloucháte, jak se jí hroutí život, případně díky čemu právě zazářila. Kdyby naproti ní stála prázdná židle, vyšlo by to na stejno. Jste pouze vrba, u níž se ona potřebuje vypovídat. O rovnocenné komunikaci nemůže být řeč.

Omezte kontakt na minimum (nebo úplně)

Viděla jste v uvedených bodech sebe a svou kamarádku? Přestaňte ji omlouvat, že už je prostě taková. „Raději věnujte svůj čas a energii do budování přátelství nového, rovnocenného. Blízký člověk by vám měl přinášet radost, možnost otevřít se a sdílet radosti i strasti života. Pokud se ze setkání s ním nevracíte plná energie, ale naopak pravidelně vymačkaná jako citron a se špatnou náladou, je někde chyba,“ shrnuje vztahová terapeutka Karolína Tomešková.

Zdroj informací: Psychologie v praxi, Karolína Tomešková

Čtěte také:

Reklama