Eliška svého manžela, se kterým je pět let, nade vše miluje. Je pro ní středobodem vesmíru. Ač je přesvědčená, že její city jsou opětované, bojí se nevěry. Usiluje proto ze všech sil být pro partnera nejlepší ženou. Každý den po práci připravuje teplé večeře, v ložnici, i když je unavená, se promění v dračici, neustále o manžela pečuje, obskakuje ho, atd. Zkrátka chce být pro něj jedničkou, aby neměl potřebu zahnout. Eliška ale přiznává, že tento styl žití je vyčerpávající. Kdyby ji však partner podvedl, byl by to konec. Za tu snahu to Elišce stojí. Jenže, co když se Eliška honí za vidinou dokonalé partnerky zbytečně? Lze ve vztahu nevěře vůbec předcházet?

Petr Casanova, autor bestselleru Protože, tvrdí, že ano. Důležitá je hlavně komunikace. On sám nalézá odpovědi na věčné téma nevěra v otázkách. „Odpovězme si na ty důležité a zpevněme tak svůj vztah. Nikdo další ho potom nezlomí,“ tvrdí vztahový kouč. Níže naleznete ony „zázračné“ otázky.

Tři rady, jak předejít nevěře u druhého, ale i u sebe

5c51b3a50f547obrazek.png

Co ti dnes udělalo dobře? A co se ti nepovedlo?
„Kouzlem této otázky je sdílení. Sdílená radost je dvojnásobná radost, sdílená starost poloviční starost. Před sdílením ale musí být sdělení – ze všeho negativního se s naslouchajícím partnerem můžeme snadno vypovídat,“ osvětluje první ze zásad spokojeného vztahu Petr Casanova. Všichni to známe, jakmile o problémech začneme mluvit, cítíme, jak se z nás odplavuje všechno negativní. Na co nestačí jedinec, to pár může zvládnout, přitom není třeba řešit problémy druhého, jen ho podpořit, když je řeší sám. O to hrdější bude!

Co pro tebe můžu udělat, aby ses cítil ještě milovanější?
Pravděpodobně sama víte, že s touto otázkou si jdete naproti nepříjemným slovům. „Já této otázce říkám zvonová – jako gumový zvon na odpad, i ona způsobí, že se z výpustě vyvalí smrad,“ říká Petr. „Partner nás může zahrnout výčitkami, v čem všem jsme na něj v poslední době zapomněli a za jaký problém můžeme. Na nás je, abychom se udrželi a v klidu vše vyslechli. Všechno negativní, co slyšíte, pramení z bolesti, kterou váš protějšek prožívá. Tím více ale dává najevo, jak mu na vašem vztahu záleží.“

Čeho se v našem vztahu obáváš?
Ano, položit tuto otázku vyžaduje dávku odvahy. „Strachy fungují jako semínka, ze kterých rostou domněnky, a ty jsou pro nás oproti fantasknímu strachu v podstatě totéž, co realita. Náš život totiž není to, co vidíme, ale to, co si myslíme, že vidíme, vysvětluje Petr Casanova, proč se na tyto otázky vyplácí klást. Jedině tak totiž dokážeme potenciální problém odstranit, stejně jako lékař, který trpělivě problémy léčí.

Čtěte také:

Reklama