S manželem se snažíme o miminko už celkem dlouho, a pořád nic. Pročetla jsem už tolik informací a stále nevím, kde je chyba. Doktor říkal, že máme nejvyšší čas. Také tyto věty ve svém okolí slýcháte často? Nebo snad, nevystihuje to vaši snahu o vytouženého potomka? Možná je příčina neúspěchů jednodušší, než by se mohlo zdát.
Kdy se vás už neplodnost týká
Už na základní škole jsme se v hodinách přírodopisu dozvěděli, jak to všechno funguje a jak vzniká nový život. Základní informace tedy známe, pojďme se podívat na některé další, které vám možná unikly. O neplodnosti můžeme hovořit v případě, že se vám po 6 měsících pravidelného nechráněného pohlavního styku nedaří otěhotnět. Neobviňujte se, že za tuto poruchu plodnosti můžete větší měrou vy. Riziko neplodnosti je u obou pohlaví zhruba stejné a dokonce se může objevit i u párů, které již dítě mají. Pokud bychom měli šanci na otěhotnění vyjádřit v procentech, tak i za zcela ideálních podmínek, je pouze 25% měsíční pravděpodobnost otěhotnění u zdravého páru.
PROHŘEŠEK 1: I těhotenství má své datum spotřeby
Na prvním místě je věk. Dané číslo, se kterým nikdo z nás nepohne, je poměrně zásadní. V porovnání s muži z toho ženy vychází o dost hůře, jelikož se rodí s konečným počtem vajíček. Jejich kvalita a počet se tedy s vyšším věkem zmenšuje. Jak je mnohým známo, věk maminek poslední dobou výrazně stoupá. Zatímco v polovině osmdesátých let bylo rodičce v průměru jen 24,6 roku, tak v roce 2012 průměrný věk rodiček dosáhl 30 let. Problémem je nejen samotný odklad otěhotnění, ať už z důvodu změny životního stylu, nebo jen absence vhodného partnera, ale i liknavosti páru při neschopnosti počít. Pokud nemůžete po půlroce intenzivního snažení přijít do jiného stavu, není na co čekat. Rozhodně neodkládejte návštěvu centra asistované reprodukce. Odborné pracoviště můžete navštívit i bez doporučení obvodního gynekologa (u mužů urologa) či praktického lékaře. Přitom 90 % párů pomohou k dítěti právě centra asistované reprodukce. Mimotělní oplodnění se řadí mezi nejúspěšnější léčbu poruchy plodnosti.
PROHŘEŠEK 2: Podceňovat kyselinu listovou je na škodu
PROHŘEŠEK 3: Obezita zdravotní hrozbou
„Ze své praxe mohu říci, že se setkávám s obézními pacientkami, které ke mně přivádí různé poruchy cyklu. Ty pak následně díky své váze přechází do kategorie pacientek s diagnózou sterilita či infertilita tj. že se potýkají s neschopností otěhotnět a donosit životaschopné dítě. Pokud bychom docílili jen tzv. mírného váhového úbytku v rozmezí 5 až 10 %, došlo by k výraznému poklesu všech komplikací z toho vyplývajících,“ říká MUDr. Harald Čadílek, primář gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice Čáslav. Ačkoliv současná medicína nedokáže detailně popsat patofyziologické mechanismy účinku obezity, tak je známo, že k poruchám plodnosti u žen s nadváhou a obézních žen dochází na všech úrovních. Velmi častým reprodukčním onemocněním v souvislosti s nadváhou je syndrom polycystických ovarií (PCOS). To je nejčastější příčina poruch menstruačního cyklu a ovulace. Při PCOS dochází k neúměrné produkci mužských hormonů, kdy vaječníky jsou stimulovány k dozrávání folikulů a následnému vyplavení vajíček. Nerovnováhou hormonů však dochází k hromadění nedozrálých folikulů v podobě drobných cyst na vaječnících. Pokud bychom měli shrnout negativní vlivy obezity, pak jednoduše řečeno nadbytečná kila brání ovulaci a způsobují nerovnováhu v hormonech. Dochází k poruchám menstruačního cyklu a snižují se i šance na úspěch metod asistované reprodukce. Navíc na obezitu se mohou nabalit další zdravotní komplikace, jako je vysoký krevní tlak a hrozba cukrovky. Dalším negativem je zvýšené riziko předčasného porodu a velmi pravděpodobný porod císařským řezem.
Nový komentář
Komentáře
Snažím se u sebe dodržovat vše na 100%, ale manžel je takový bez zájmu o sex kompletně. Myslíte si, že by mohla být chyba třeba i u něj? že by měl třeba nějak začít žít zdravěji, aby se nám konečně zadařilo?
Tento material ma k dispozici vice redakci, nam to prislo zajimave, tak jsme jej uverejnili.
Hm - jakpak asi otěhotněly ženy, trpící genetickou poruchou enzymu MTHFR (co vůbec je "porucha enzymu"?), v dřívějších dobách?
vmarta — #1 opakování - matka moudrosti
si tu asi myslí
ted jsem ten článek četla na Chytré ženě...