Po velmi dlouhé době jsem měla možnost navštívit na krátkou chvíli hlavní město našich východních sousedů. A protože si myslím, že jej není třeba nějak zvlášť představovat, dovolte mi, abych vám nabídla několik příjemných zastavení jako případnou inspiraci pro váš výlet…

Do Bratislavy jsem se dostala jen na pár dní, které navíc byly vyplněny pracovními povinnostmi. I tak mě slovenská metropole uchvátila od prvních okamžiků, které začínaly sice na periférii, ale měly své osobité kouzlo.

Zastavení první

Nebude to asi úplně typická zastávka pro turistické tipy, ale moje první kroky vedly tentokrát do nákupní zóny. Vysvětlení je prosté. Bydlela i pracovala jsem blízko letiště, v areálu, jenž mi dokonale připomínal Prahu Zličín či předměstí Vídně - zkrátka IKEA, Hornbach, Kika, Avion Shopping Park. Chápete, že?

Bratislava

  • Probudit se uprostřed noci, tak člověk ani kolikrát nepozná, v kterém evropském městě se nachází.

Přesto jsem si určitého rozdílu všimla hned druhý den. Ano, přijeli jsme totiž skutečně v noci. Tou příjemnou změnou bylo, že všude, kde to jen bylo možné, se to zelenalo. Kolem rozsáhlých parkovišť i nákupních center se totiž nacházejí záhonky zeleně, často jde o bylinky, které jsou pečlivě označené, aby člověk věděl, co tak krásně voní, když u toho sedí. Jste zkrátka uprostřed přírody...

Bratislava

... a toto byl můj společník při snídani. A nebyl sám, ale jako jediný mi šel nakouknout přímo do talíře.

Bratislava

Za hodinku strávenou v této oblasti jsem pochopila, že Slováci skutečně žijí sportem. Nejen u televize jako většina z nás, ale vezmou brusle a „trénují“ se svými. A díky MS v hokeji to všude skutečně vřelo, včetně ledové plochy v nákupní zóně.

  • A co mě opravdu mile překvapilo? Když mi prodavač nadšeně říkal, jak je skvělé, že mu rozumím, že dnešní mladí Češi už slovenštinu nechytají. Inu, slovenské pondělky mi daly dobrý základ.

Zastavení druhé

Pokud budete bydlet mimo centrum stejně jako já, máte dvě možnosti, jak se dostat do víru společenského a kulturního dění. Použít městskou dopravu, kterou snadno dohledáte na internetu, nebo, máte-li, auto. V ulici Spojná za Prezidentským palácem se dá dobře zaparkovat, a pak se již můžete vydat podle ukazatelů pěšky na hrad...

Bratislava

...a pokochat se majestátním výhledem...

Bratislava

...do všech stran. Zdálky...

Bratislava

...i zblízka.

Bratislava

A pak se poohlédnout po hospůdce...

Bratislava

U mě - jako spolujezdce - nechybělo ani zasloužené pivko. Bylo sice - jak s oblibou říkám - i s poplatkem za zážitek. No prostě taková vyšší cena než někde v podhradí, ale věřím, že i díky tomu si to možná ještě roky budu pamatovat.

Bratislava

A co mě tady mile překvapilo? Obchůdek, kde najdete spoustu krásných suvenýrů a kde je prodavačka ochotná s platebním terminálem běhat po nádvoří a chytat signál, aby si nemožná Češka, která nemá eura, mohla koupit pohledy.

Bratislava


Zastavení třetí

Dole pod hradem je jiný svět. Večerní jarní Bratislava má za teplého počasí atmosféru jižních letovisek, kde se žije venku. Spousta stolečků a stolků v ulicích, kde zábava končí až s ránem.

Bratislava

Já jsem se pro vás ale snažila zachytit naopak klidná místa, která mě zaujala svou zvláštní náladou. Tak trochu jako z pohádky...

Bratislava

Tady je to prezidentovo:

Bratislava

Hodina slovenštiny... aneb suvenýry vs. suveníry.

Bratislava

A chvilka filozofování s tímto pánem.

Bratislava

Poznáváte?

Bratislava

A co mě do třetice tady ne přímo překvapilo, ale potěšilo? Když mi galantní starší pán (ne ten na fotografii) řekl při hovoru o Bratislavě asi pětkrát „bozkávam“. :-))

Tak šťastnou cestu a na viděnou někdy třeba právě v Bratislavě. Jak vidíte, já osobně mám minimálně tři důvody, proč se tam ještě jednou vrátit.

Přečtěte si také:

Reklama